Zahraniční mise » Informační servis » Filmotéka

Filmotéka

Vojenská tematika má ve filmové a dokumentární tvorbě své pevné místo. O Armádě České republiky vzniklo prvních osm profilových dokumentů v roce 2004, které odvysílala Česká televize. Byly určeny k propagaci armády a pro získání zájemců o vojenské povolání. Postupně bylo vyhotoveno více než dvacet filmových dokumentů. Kromě televizních diváků je mohli zhlédnout i účastníci různých armádních propagačních aktivit.

Publikované DVD filmy pro filmotéku postupně upravuje František Bobisud, TO MO. Formát filmů je převáděn na formát web streaming programem Canopus ProCoder 3.

Od října 2010 jsou filmy z DVD nebo VHS převáděny do formátu flv (Flash Video) programem Adobe Media Encoder CS4. Přehrávač flv videí ke stažení zde.

Dokument z české vojenské mise v Afghánistánu, který byl dne 18.7.2012 ve 20:00 hod vysílán na ČT2.
26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument o úsilí profesionálů českých ozbrojených sil v Afghánistánu. Dokument zahrnuje natočené snímky o pomoci českých mužů a žen v uniformě při výcviku Afghánských národních bezpečnostních sil, jako jednoho z hlavních úkolů České republiky v Afghánistánu. Konkrétně se čeští vojáci zapojili do výcviku, výuky a rozvoje schopností vojáků Afghánské národní armády, vojenské policie, pilotů vrtulníků afghánského vojenského letectva a pozemní obsluhy, jakož i výcviku afghánské armády v chemické, biologické, radiační a jaderné ochraně. Nahlédnete do oblasti Kábulu, ale i provincií Wardak a Lógar.
26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Česká stopa v Kosovu
27 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument začíná v červenci 2006, kdy se na půlroční pobyt do Kosova vydali vojáci 7. mechanizované brigády z Hranic, kteří tvořili jádro 9. kontingentu AČR pro misi KFOR. Je průřezem nejen jejich prací ve prospěch míru v neklidném kosovském regionu, ale také poukazuje na těžkosti vojenského života spojeného s dlouhým odloučením od rodin vojáků.
20 minut.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Záznam z vysílání TVF byl natočen v Příbrami 11. srpna 2006 ze slavnostního nástupu příslušníků 8. kontingentu po návratu z mírové operace KFOR.
25 minut.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Filmový dokument s podtitulem "Speciální síly" představuje 601. skupinu speciálních sil generála Moravce. Jedinečnost dokumentu spočívá v tom, že je věnován složce, která nikdy předtím nebyla veřejnosti šířeji prezentována. Film dává možnost nahlédnout do tvrdé přípravy vojáků této speciální jednotky, je v něm představena část výzbroje a výstroje, velitelé i vojáci hovoří o úkolech speciálních sil i o náročnosti služby. V dokumentu jsou použity také autentické záběry z nasazení jednotky v Afghánistánu, které pořídili sami vojáci. "Věnováno všem vyjímečným mužům a ženám 601. skupiny speciálních sil." Dokument vznikl v roce 2007 a o rok později získal 1. místo na mezinárodním festivalu vojenských filmů Esertiti e Popoli v Římě. 25 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument Petra Orálka z Vojenské akademie Vyškov zachycuje počáteční působení českého provinčního rekonstrukčního týmu v afgánské provincii Lógar. V dokumentu jsou zachyceny i první poznatky Afghánců – představitelů samosprávy, podnikatelů, policistů a vojáků – o české přítomnosti a pomoci v provincii. Autor věnoval dokument památce praporčíka Radima Vaculíka, který zahynul 30. dubna 2008 při plnění operačního úkolu u vesnice Aynak v provincii Lógar.
Dokument vznikl v roce 2008. 28 min. Ministerstvo obrany ČR © 2008

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument je věnován historicky prvnímu českému provinčnímu rekonstrukčnímu týmu, který zahájil svou činnost v roce 2008 v afghánské provincii Lógar. Nové bylo i to, že poprvé společně v operaci ISAF spolupracovali příslušníci Armády České republiky s českými odborníky, které do Afghánistánu vyslalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Dokument zachycuje společné úsilí vojáků a civilistů při rekonstrukční činnosti a představuje první realizované projekty. 26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Bohaté zkušenosti českých vojenských lékařů a zdravotníků, ale také chemiků, odborníků v oblasti řízení letového provozu, meteorologické služby a příslušníků výcvikové jednotky zachycuje dokument, natočený v roce 2008 v době působení českého kontingentu v misi ISAF. Kontingent působil v hlavním městě Afghánistánu – v Kábulu. 26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Desetidílný dokumentární cyklus Česká mise zachycuje působení příslušníků Armády České republiky v mnohonárodních operacích a činnost vojenských pozorovatelů pod vedením OSN a OBSE. Úvodní díl seriálu se věnuje historii a smyslu vysílání českých vojáků do zahraničních misí. Další díly ukazují práci českých vojáků v pouštích Iráku, v zasněžených kosovských horách, v diamantových dolech uprostřed Sierra Leone, nebo v zapomenutých koutech divokého Konga, nebo jsou věnovány přímo jednotlivým misím v Afghánistánu, Bosně, Libérii a Gruzii. Během výroby dokumentů, která trvala sedm měsíců, projeli novináři devatenáct zemí tří kontinentů.
Projekt vznikl v letech 2004-2005 ve spolupráci Ministerstva obrany České republiky, Ministerstva zahraničních věcí a České televize. Byl realizován společností A - NEWS, s.r.o.

<!--WTD_FT(TITLE)-->