Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

23.4.2018 •Čeští chemici v Iráku už dva měsíce školí irácké chemické specialisty na základně Al Taji v pokročilých technikách ochrany proti zbraním hromadného ničení. Výcviková jednotka chemického vojska není příliš velká a v oblasti fyzické ochrany je odkázaná především na svoje příslušníky a jejich schopnosti. I chemici tak musí být v první řadě vojáci, až pak specialisté.

Učebny, v nichž chemici vzdělávají irácké vojáky, jsou pod kontrolou ochranného týmu

23.4.2018 •Generálmajor Jiří Verner, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO, navštívil české vojáky, kteří jsou nasazeni v misi KFOR a UNMIK v kosovské Prištině.

Generál Verner navštívil vojáky v Kosovu. Pro mezinárodní štáb jsou nedílnou součástí

18.4.2018 •Na letecké základně Bagram v Afghánistánu se v pondělí 16. dubna uskutečnil slavnostní ceremoniál předání operačního úkolu mezi 9. a 10. strážní rotou Armády České republiky (AČR) v operaci Resolute Support. Devátá rota ukončila své půlroční nasazení a plnění operačního úkolu předala svým nástupcům.

Devátá strážní rota předala na základně Bagram operační úkol svým nástupcům

13.4.2018 •Čeští chemici v Iráku už dva měsíce vyučují irácké chemické specialisty na základně Al Taji v pokročilých technikách ochrany proti zbraním hromadného ničení. Nedávno jejich činnost prošla navíc důležitou kontrolou komise VAT (Vulnerability Assessment Team).

Liberečtí chemici v Iráku prošli důležitou kontrolou komise VAT bez velkých problémů

9.4.2018 •Příslušníci armády nasazení v zahraničních operacích velmi oceňují podporu svých rodin a spoluobčanů z České republiky. Jednou z forem podpory veřejnosti jsou obrázky od dětí, které jim do zahraničí čas od času posílají různé organizace. V Kábulu se jich už shromáždila celá řada, dosud však chyběla jejich reprezentativní výstava.

Vojáci v Kábulu z obrázků od českých dětí vytvořili výstavu ve společné místnosti

6.4.2018 •Příslušníci 9. strážní roty převzali během slavnostního nástupu na letecké základně Bagram ocenění americké armády za službu v zahraniční operaci.

Čeští vojáci v Afghánistánu převzali americká ocenění za službu v nasazení

6.4.2018 •Už dva měsíce působí na území Irácké republiky výuková a výcviková mise. Jde o 1. výcvikovou jednotku chemického vojska Irák, která je tvořena dvanácti příslušníky 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Až do srpna letošního roku bude první rotace jednotky v rámci operace Inherent Resolve vykonávat poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN).

Liberečtí chemici v Iráku vzdělávají tamní vojáky a spolupracují se zahraničními vojáky

29.3.2018 •Velvyslanec České republiky v Libyi Robert Kopecký navštívil příslušníky námořní operace Evropské unie European Union Naval Forces – Mediterranean (EUNAVFOR MED Sophia). Stalo se tak během jednání o spolupráci mezi EU a Tunisem o poskytování zdravotnické pomoci zachraňovaným migrantům a příslušníkům operace EUNAVFOR MED Sophia. Jednání se zúčastnili zástupci ambasád akreditovaných v Tunisu a Libyi, velitel operace vice-admirál Enrico Credendino a velvyslanec EU v Tunisu H.E. Patrice Bergamini.

Velvyslanec České republiky v Libyi navštívil vojáky na misi EUNAVFOR MED Sophia

29.3.2018 •Jednou z aktivit vojáků 9. strážní roty je spolupráce s partnerskou afghánskou jednotkou. Ta v současné době probíhá především v oblastech společných patrol, výcviku a ve společném plánování operací v okolí základny Bagram Airfield.

Štáby 9. strážní roty a partnerského afghánského praporu prohloubily spolupráci

27.3.2018 •Vojáci 9. strážní roty uspořádali na letecké základně Bagrám v Afghánistánu střeleckou soutěž, které se zúčastnili také koaliční partneři ze slovenské, polské a americké armády a americké námořní pěchoty.

Čeští vojáci uspořádali na základně v Bagrámu mezinárodní střeleckou soutěž

14.3.2018 •Team Pulling Truck. Tak se jmenovala soutěž, která se uskutečnila na kábulské základně HKIA (Hamid Karzai International Airport). Šestičlenné týmy vojáků se utkaly ve dvou disciplínách: tažení tatry na laně a běhu se zatíženými nosítky. Zvítězil tým českých vojáků ze základny Bagram Air Field.

Tažení tatry na laně a běh se zatíženými nosítky zvládl v Kábulu nejlépe český tým

13.3.2018 •Poslední týdny nasazení v zahraničních operacích je pro vojáky ve znamení zvýšené opatrnosti při plnění úkolů, ale také v udělování medailí a předávání operačního úkolu. Desáté úkolové uskupení EUTM Mali totiž v těchto dnech vystřídalo jedenácté. To je tvořeno zejména příslušníky 132. dělostřeleckého oddílu a do 4500 kilometrů vzdálené Afriky odcestovalo na dvě etapy. První skupina letěla na přelomu února a března, ta další v noci na pondělí.

Desáté úkolové uskupení AČR EUTM v Mali končí, operační úkol převzala jedenáctka

9.3.2018 •Vojáci 9. strážní roty uzavřeli druhý cyklus součinnostních nácviků s 5. kandakem (jednotka o velikosti praporu) velitelství vojenské policie Afghánské národní armády. Čtyřicet jedna afghánských účastníků bylo oceněno účastnickým listem, 10 nejlepších vojáků obdrželo certifikát od zástupce velitele velitelství vojenské policie generálmajora Haidara a čtyři účastníci kurzu pak převzali od velitele 9. strážní roty kapitána Romana Rostáse pamětní minci.

Devátá strážní rota pokračuje ve společném výcviku s Afghánskou národní armádou

5.3.2018 •Působení 10. úkolového uskupení Armády České republiky v operaci EUTM (European Training Mision) na území Mali se blíží do závěrečné fáze. Dva čeští instruktoři se po celou dobu intenzivně podílejí na výcviku vojáků a instruktorů malijské armády ve výcvikovém středisku Koulikoro a v dalších oblastech Mali.

Vojáci cvičí malijské jednotky i instruktory. Do místních jazyků překládají tlumočníci

7.2.2018 •Na Mezinárodním letišti Hámida Karzaje v Kábulu rotovali čeští vojáci vzdušných jednotek Train Assist Advise Command (TAAC-Air), kteří jsou určeni k výcviku, asistenci, poradenství a velení. Jednalo se o výměnu velení 311. letky a příslušníků leteckého poradního týmu.

V Kábulu proběhla rotace vojáků, kteří cvičí piloty a střelce Afghánských vzdušných sil

6.2.2018 •Za účelem zlepšení vzájemné spolupráce a zvýšení schopností afghánských partnerů provedla 2. četa 9. strážní roty sérii součinnostních nácviků s 3. rotou 5. praporu Afghánské národní armády. Tyto jednotky by v budoucnosti měly jezdit na patroly převážně spolu. Společný výcvik proto posloužil k seznámení vojáků, sjednocení taktických postupů a prohloubení vzájemné důvěry.

Společný výcvik 9. strážní roty a afghánských vojáků prohloubil jejich vzájemnou důvěru

5.2.2018 •Slavnostním nástupem si první únorový den připomněli 158. výročí založení jindřichohradeckého 75. pěšího pluku příslušníci 9. strážní roty na letecké základně Bagram v Afghánistánu. Při této příležitosti byli vybraní vojáci oceněni za odvedenou práci. Velitel roty s vedoucím praporčíkem také předali děkovné listy příslušníkům 2. strážní čety, kteří se nejvíce podíleli na právě ukončeném a úspěšném cyklu společného výcviku s příslušníky Afghánské národní armády.

V Afghánistánu si připomněli výročí založení předchůdce svého domovského praporu

29.1.2018 •Druhého kola volby prezidenta České republiky se zúčastnili také vojáci nasazení v zahraniční operaci na letecké základně Bagrám v Afghánistánu.

Prezidenta republiky volili i vojáci v Bagrámu. Kampaň sledovali na internetu

24.1.2018 •V úterý 23. ledna dopoledne se na afghánské základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) uskutečnil kurz preventivních požárních hlídek nazvaný Fire Warden Training. Jak název napovídá, určen byl pro vojáky, kteří jsou vyčleněni do požárních hlídek. Ty slouží k prvotní likvidaci požáru a záchraně osob až do převzetí zásahu profesionálními hasiči.

Vojáci na afghánské základně v Kábulu hasili požár. Naštěstí šlo jen o praktické cvičení

15.1.2018 •Čeští vojáci na letecké základně Bagram ve dnech 12. a 13. ledna 2018 také volili prezidenta České republiky.

V Afghánistánu volilo prezidenta 99 vojáků

Zobrazena stránka 1 z 43
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>