Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

19.10.2017 •Nočním pochodem na šest kilometrů vojáci ze Skupiny ochrany 22. AAT AAT (AAT - Air Advisory Team - Letecký poradní tým) Úkolového uskupení AČR mise Resolute Support podpořili desátníka L. R., příslušníka 21. AAT, který několik dní po návratu ze zahraniční operace tragicky zahynul při dopravní nehodě.

V Afghánistánu si připomněli památku kolegy, který zahynul při dopravní nehodě

18.10.2017 •Čeští vojáci potěšili v úterý 17. října děti ze základní školy v Bamaku. Předali jim školní pomůcky a hračky, které shromáždily děti z České republiky. Sbírku uspořádalo občanské hnutí Stonožka.

Stonožka prostřednictvím vojáků v misi potěšila děti na základní škole v Bamaku

13.10.2017 •Ve středu 11. října ukončili vojáci 8. strážní roty, jejíž jádro tvořili příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje, plnění operačního úkolu v afghánské provincii Parwan a předali ho svým nástupcům 9. strážní rotě, jejíž základ tvoří vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.

Devátá strážní rota vystřídala osmou na afghánské základně Bagrám

6.10.2017 •Pardubice – Bagram - Kábul – Pardubice. Tuto trasu absolvoval tento týden nákladní letoun An-124, známý jako Ruslan, který letěl za českými jednotkami působícími na základnách v Bagramu a Kábulu v Afghánistánu. Vezl jim rezervní munici a zbraně, naopak nakládal vozidlo Humvee.

Vozidlo Humvee se z mise přesunulo do Vojenského technického muzea v Lešanech

3.10.2017 •Operační nasazení 8. strážní roty se blíží ke konci. Na afghánskou základnu Bagram již přiletěla první část 9. strážní roty, která převezme plnění operačního úkolu v provincii Parwan během několika dní. Nová rotace s sebou přivezla také dárkové balíčky, které už tradičně posílá česká veřejnost vojákům nasazeným v zahraničních operacích.

Vojáci 8. strážní roty dostali medaili NATO Non Article 5 a už brzy pojedou domů

29.9.2017 •Příslušníci 8. strážní roty působící na mnohonárodní základně Bagram v provincii Parwan pokračují ve spolupráci s jednotkami Afghánské národní armády (ANA). Po dohovoru s velitelem 5. praporu vojenské policie tzv. 5. kandak mpgcana, který se nachází také na základně Bagram, zahájili čeští vojáci přípravu příslušníků této jednotky formou zdokonalovacího výcviku.

Česká jednotka na základně Bagram rozvíjí spolupráci s praporem vojenské policie

20.9.2017 •Příslušníci 13. kontingentu Armády České republiky si v Kosovu připomněli patnácté výročí úmrtí dvou českých vojáků - štábního rotmistra Luďka Severy a nadrotmistra Vlastislava Hendricha.

Čeští vojáci v Kosovu vzpomněli na dva kolegy, kteří zahynuli před patnácti lety

15.9.2017 •Nasaditelný spojovací modul – B (Deployable Communication Module) zkráceně nazývaný DCM-B je označení jednotky specialistů, kteří v České republice nejsou příliš známí. Je to z toho důvodu, že jsou předurčeni zejména k plnění úkolů ve prospěch NATO v zahraničních operacích a na mezinárodních cvičeních.

Čeští specialisté v Afghánistánu předali operační úkol Maďarům a Litevcům

12.9.2017 •Slavnostní nástup jednotek českých úkolových uskupení výcvikové mise Evropské unie v Mali se uskutečnil v Bamaku v úterý 5. září. Při této příležitosti převzali vojáci 10. úkolového uskupení za účasti honorárního konzula České republiky v Mali Tiécoura Kané a velitele mise v Mali brigádního generála Barta Laurenta operační úkol od svých předchůdců.

Na misi v Mali se vystřídaly české jednotky. Nyní zde působí 10. úkolové uskupení

8.9.2017 •Čeští vojáci, kteří jsou nasazeni v zahraničních operacích na území Afghánistánu, Iráku a Mali, se mohou těšit na další tzv. „Care Packages“ neboli pečující balíčky. Zasílání anonymních balíčků vojákům se i v České republice rychle stalo tradicí.

Za českými vojáky do Afghánistánu, Iráku a Mali míří pečující balíčky

30.8.2017 •Vybraní vojáci 15. úkolového uskupení absolvovali v Kábulu kurz Fire Warden Training. Obsahoval praktickou i teoretickou stránku.

Vojáky na misi v Afghánistánu proškolili v kurzu o šíření a likvidaci požáru

8.8.2017 •Instruktoři 9. úkolového uskupení Armády České republiky ve výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v africkém Mali jsou zařazováni také do výjezdových výcvikových týmů.

Čeští instruktoři cvičili vojáky v malijské Sikassu

7.8.2017 •Vojenská zdravotnická služba plní úkoly zdravotnického zabezpečení ozbrojených sil České republiky v celém spektru operací. Hlavním úkolem je zachování lidského potenciálu, života a minimalizace nevyhnutelného fyzického a duševního poškození. Nejinak tomu je v misi Resolute Support, kde naši lékaři a zdravotníci ošetřují nejen banální poranění, ale často také zachraňují lidské životy.

Nemocnice na kraji Kábulu aneb Jak v Afghánistánu působí čeští polní chirurgové

4.8.2017 •Deváté úkolové uskupení pod velením kapitána Bedřicha Hýži působí na misi již od března. Mandát je naprosto jasně daný, hlavním úkolem je pomoc při výstavbě a výcviku maliské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země. Tato slova se do puntíku vyplnila v červnu při záchraně hotelových hostů z nedalekého komplexu.

Červnový incident v Mali v otázkách a odpovědích

2.8.2017 •Čeští vojáci, kteří jsou nasazeni v Afghánistánu, se v uplynulých dnech zdokonalovali v poskytování první pomoci při simulovaném kontaktu s protivníkem.

Vojáci působící v Afghánistánu prošli kurzem zdravotnické pomoci

21.7.2017 •Příslušníci 8. strážní roty působící na mnohonárodnostní základně v Bagramu uspořádali 13. července střeleckou soutěž k uctění památky českých vojáků, kteří zemřeli v důsledku sebevražedného útoku Talibanu. Ten se odehrál 8. července 2014 v provincii Parwan. Při tomto útoku zemřeli čtyři čeští vojáci na místě incidentu a jeden následkům zranění podlehl v nemocnici v České republice.

Památku vojáků, kteří před třemi roky padli v Afghánistánu, uctili střeleckou soutěží

21.7.2017 •V sobotu 15. července navštívil český letecký poradní tým (LPT) v iráckém Baládu velitel vzdušných sil generálporučík Hamad Amen Ahmed Anwar.

Představitelé iráckých vzdušných sil navštívili český poradní tým v Iráku

19.7.2017 •Vysocí představitelé Afghánské islámské republiky a velení Afghánských vzdušných sil v čele s generálem Muhammadem Masumem ocenili příslušníky 21. leteckého poradního týmu (21. AAT) za vynikající spolupráci v oblasti výcviku prezidentské letky.

Jednotku 21. leteckého poradního týmu ocenilo velení Afghánských vzdušných sil

11.7.2017 •Vojáci 8. strážní roty předali afghánským žákům sešity, které věnovala nezisková organizace Lemniskáta za přispění Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Lemniskáta provozuje chráněné pracoviště pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením a výrobním produktem této organizace jsou papírenské výrobky.

Vojáci 8. strážní roty předali dar afghánským školákům

10.7.2017 •V sobotu 8. července se na základně na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího v Kábulu uskutečnil vzpomínkový běh k uctění památky vojáků, kteří padli ve stejný den v roce 2014 u afghánské základny Bagram. Při pěší patrole se do jejich blízkosti dostal sebevražedný útočník, který se následně odpálil. Čtyři naši vojáci zemřeli na místě, pátý podlehl těžkým zraněním šest dní po útoku.

Vzpomínkového běhu za padlé vojáky se v Kábulu zúčastnilo přes 150 běžců

Zobrazena stránka 1 z 42
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>