Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

25.4.2017 •Dne 22. dubna se na výcvikové základně v Koulikouru uskutečnil závod čtyřčlenných týmů ve „vojenském crossfitu“. Jednalo se vůbec o první závod tohoto charakteru organizovaný v rámci mise EUTM - MALI. Své zastoupení na soutěži měla i česká jednotka 9. úkolového uskupení AČR EUTM MALI a nevedla si vůbec špatně.

Vztahy vojáků v Mali upevnil vojenský crossfit

25.4.2017 •Na na základně kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího funguje již od roku 2004 Mezinárodní meteorologická skupina CMU (Combined Meteorological Unit), ve které mají zastoupení i čeští vojáci. V současné době pracují na meteorologickém pracovišti tzv. METEO v Kábulu příslušnice Geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce nadporučice Monika R. a nadrotmistryně Markéta B. Svou práci popsaly v následujícím krátkém rozhovoru.

Bez METEO by se nelétalo, vysvětlují české meteoroložky v Kábulu

25.4.2017 •Činnost zdravotníka v rámci polního chirurgického týmu PCHT v Iráku se výrazně liší od práce v nemocnicích v České republice. Na rozdíl od civilních nemocnic, kde většina výkonů a operací je plánovaných, drtivá většina výkonů prováděných našim týmem je nepředvídatelná a jedná se často o neočekávaná traumatická zranění, což znamená vypjaté stresové okamžiky. A stres se mimo jiné nejlépe kompenzuje tělesnou aktivitou, proto se zdravotníci snaží věnovat ve svém volném čase i sportu.

Pochod a plnění pytlů s pískem kompenzují stres polních chirurgů

24.4.2017 •Titul „Hrdina týdne“ (Hero of the week) koaličních sil v Iráku dnes obdržel za nadstandardní plnění úkolů během celého dosavadního působení jednotky i v rámci její předcházející přípravy jeden z příslušníků Polního chirurgického týmu AČR nadporučík T. V.

Český voják se stal koaličním hrdinou týdne v Iráku

13.4.2017 •Dne 11. dubna v odpoledních hodinách se na základně Bagrám uskutečnil slavnostní nástup k oficiálnímu předání operačního úkolu mezi sedmou a osmou strážní rotou. Vojáci 7. strážní roty, jejíž jádro bylo postaveno na bázi 73. tankového praporu z Přáslavic a 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, plnili operační úkoly na základně Bagrám od října roku 2016 až do dnešního dne.

Na Bagrámu proběhlo předání operačního úkolu mezi 7. a 8. strážní rotou

10.4.2017 •S cílem zdokonalit své taktické postupy v oblasti odsunu raněných a přizpůsobit je podmínkám mise EUTM – MALI proběhl ve dnech 3. až 5. dubna 2017 v jednotce 9. úkolového uskupení nácvik s jihoafrickou leteckou společností STARLITE, která zodpovídá za transport raněných příslušníků mise.

Vojáci v Mali nacvičovali s vrtulníky

6.4.2017 •5. dubna, po čtyřměsíčním působení předal letecký poradní tým operační úkol v pořadí již třetí rotaci. Příslušníci létajícího a technického personálu navážou na své předchůdce a budou pokračovat ve výcviku iráckých vojáků na letounech L-159.

Letečtí instruktoři a technici v Iráku si předali operační úkol

30.3.2017 •V pátek 24. března se uskutečnilo na kábulském letišti HKIA slavnostní předání operačního úkolu mezi 20. a 21. jednotkou Leteckého poradního týmu.

Končí působení 20. leteckého poradního týmu v Kábulu

22.3.2017 •Byly tři hodiny ráno, když konečně příslušníci českého Polního chirurgického týmu v Iráku opustili operační sál. Za sebou měli dvouhodinovou náročnou operaci, při níž zachránili život raněnému iráckému vojákovi. Jen pár hodin poté podávají hlášení přímo náčelníkovi Generálního štábu AČR armádnímu generálu Josefu Bečvářovi, který za nimi do Iráku přiletěl ve středu 22. března.

Obětmi bojů s Daesh v Iráku jsou nejen vojáci, ale i děti

17.3.2017 •Primárním úkolem strážní roty na základně Bagrám v provinci Parwan je provádět bezpečnostní opatření v prostoru odpovědnosti s cílem zamezit nepřátelským aktivitám namířeným proti základně. Tato opatření provádí rota ve spolupráci s příslušníky místních bezpečnostních sil a koaličními partnery. Při této kooperaci hrají klíčovou roli především vojáci Afghánské národní armády, proto 7. strážní rota navázala na předchozí roty a pokračuje také ve společném výcviku s těmito jednotkami.

7. strážní rota spolupracuje s afghánskými vojáky

14.3.2017 •V sobotu 11. března se na kábulské základně v Afghánistánu uskutečnil slavnostní nástup ke Dni přístupu České republiky k severoatlantické smlouvě. Během ceremoniálu převzali příslušníci 14. úkolového uskupení a 20. leteckého poradního týmu medaile NATO Non Article 5 za službu v misi Resolute Support.

Vojáci v Kábulu si připomněli 18 let v Severoatlantické alianci

14.3.2017 •Slavnostní nástup jednotek českých úkolových uskupení výcvikové mise Evropské unie v MALI se uskutečnil v Bamaku v pondělí 13. března. Při této příležitosti převzali vojáci 9. úkolového uskupení za účasti honorárního konzula České republiky v Mali Tiécoura Kané operační úkol od svých předchůdců.

Příslušníci výcvikové mise EU v MALI si předali operační úkol

7.3.2017 •Posláním armádních chirurgických týmů v zahraničních misích je zpravidla urgentní medicína včetně léčby traumatických poranění. Aby byla tato zdravotnická péče poskytována v co nejlepší kvalitě a standardu, musí být nemocnice náležitě materiálně a personálně vybavena. To platí i pro polní chirurgický tým v Iráku.

Chodící krevní banka pomůže polním chirurgům v Iráku

27.2.2017 •Při příležitosti udělení medailí Non Article 5 NATO se na základně Bagrám konal 24. února slavnostní nástup příslušníků 7. strážní roty. Vojáci byli oceněni za službu na území Afghánistánu v rámci operace Resolute Support.

Vojáci 7. strážní roty byli dekorováni medailemi Non Article 5

14.2.2017 •V pátek 10. února se na základně HKIA v Kábulu uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti předání operačního úkolu mezi 18. a 19. polním chirurgickým týmem a rozloučení s příslušníky 4. zastoupení Armády ČR na velitelství mise Resolute Support. Za přítomnosti významných zahraničních hostů byli vojáci oceněni pamětními medailemi úkolového uskupení a medailemi NATO.

V Afghánistánu se vystřídala zdravotnická jednotka i čeští vojáci na velitelství mise

10.2.2017 •Ve čtvrtek 9. února převzal velení 311. letecké expediční a poradní letky na základně HKIA v Kábulu další český velitel, major Jiří Chrobák. Navazuje tak na tradici českého řízení společných výcvikových aktivit pěti národů.

Letecká poradní jednotka v Kábulu pokračuje pod českým velením

7.2.2017 •Příslušníci 18. polního chirurgického týmu (PCHT) pravidelně cvičí s vojáky, kteří absolvovali kurz poskytování první pomoci v boji (Combat Life Savers - CLS). Během výcviku si tak vojáci 14. Úkolového uskupení opakují a rozšiřují zdravotnické znalosti a dovednosti ve své odbornosti.

Absolventi kurzu CLS si i v Afghánistánu doplňují znalosti

2.2.2017 •Dne 1. února navštívili český letecký poradní tým (LPT) v iráckém Baládu vysoce postavení příslušníci koaličních sil - generálmajor Rupert Jones, zástupce velitele koaličních sil pro strategii a podporu, a brigádní generál Matthew C. Isler, zástupce velitele koaličních sil pro letecké operace.

Představitelé koaličních sil navštívili české letce v Iráku

1.2.2017 •Končící úkolové uskupení Task Force Tiger, určené k ochraně a obraně vnitřního a vnějšího perimetru základny Bagrám, se dne 27. ledna rozloučilo s českými vojáky a zároveň je dekorovalo za odvedenou práci.

Příslušníci Task Force Tiger ocenili české vojáky

30.1.2017 •„Strážní andělé“ z 20. leteckého poradního týmu 14. úkolového uskupení mise Resolute Support podnikli v měsíci lednu několik rekognoskačních jízd v prostoru hlavního města Kábulu.

Guardian Angels rekognoskují prostor Kábulu

Zobrazena stránka 1 z 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>