Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

23.6.2017 •V pondělí 19. června navštívil náměstek ministra obrany Jakub Landovský české vojáky působící v Kábulu. Po jednáních s představiteli velení mise Resolute Support a Afghánské národní armády se setkal s příslušníky českých jednotek, které působí na základně velitelství mise a na mezinárodním letišti Hámida Karzaje v Kábulu.

Náměstek Jakub Landovský navštívil vojáky v Kábulu

19.6.2017 •Na základě požadavku obdrženého cestou velitelství výcvikové mise Evropské unie Mali (EUTM-M) byly dne 18. června krátce po 16 hodině místního času postupně aktivovány dvě skupiny týmů rychlé reakce QRF (Quick Reaction Force) složené z příslušníků české 9. jednotky AČR EUTM Mali s úkolem zasáhnout proti útočníkům v areálu hotelového komplexu Le Campement Kangaba ležícího východně od Bamaka.

Čeští příslušníci mise EUTM se zapojili do bojů s teroristy v hotelovém komplexu v Mali

18.6.2017 •V sobotu 17. června krátce po 19. hodině dosedl na plochu vojenského letiště Praha-Kbely speciál Armády České republiky Airbus A-319 CJ. Na jeho palubě se z Iráku vrátilo po více než šesti měsících sedmnáct příslušníků 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT-I). Přímo na ploše letiště je očekával náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Z Iráku se vrátil Polní chirurgický tým

16.6.2017 •Polní chirurgický tým Irák (PCHT) po více než půlročním působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve minulý týden ukončil operační úkol. Plnil je na výbornou nejen pro koaliční vojáky, ale především ve prospěch irácké armády a také ve prospěch civilního obyvatelstva. Během působení českých armádních zdravotníků bylo provedeno několik desítek chirurgických zákroků v náročných polních a klimatických podmínkách. PCHT byl zařazen jako součást americké polní nemocnice úrovně ROLE 2.

Zdravotníky české armády ocenil ministr obrany Irácké republiky

14.6.2017 •Vojáci 9. jednotky Armády České republiky v EUTM (European Training Mission) v Mali se přímo v africkém prostředí zdokonalovali v dovednostech Desert S.E.R.E. a v záchraně osob, v tzv. Combat Recovery. Cílem výcviku bylo získání návyků pro přežití v africkém prostředí a umět poskytnout podporu a záchranu odloučeným osobám.

Vojáci 9. jednotky v Mali se zdokonalovali v přežití i záchraně osob

13.6.2017 •V sobotu 10. června se na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) uskutečnilo slavnostní předání operačního úkolu mezi 14. a 15. úkolovým uskupením Armády ČR v misi Resolute Support v Afghánistánu. „Čtrnáctce“ byly rovněž během ceremoniálu předány pamětní medaile.

V Kábulu se vystřídala úkolová uskupení

8.6.2017 •Po více než půl roce působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve ukončili příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT Irák) svoji činnost a předali plnění operačního úkolu norským kolegům. To se uskutečnilo od 1. do 7. června.

Polní chirurgický tým v Iráku ošetřil přes padesát pacientů. Teď úkol předal dalším

6.6.2017 •Slunce a nejnebezpečnější oblak způsobující bouřky a tornáda cumulonimbus, to jsou dva symboly, které nosí ve svém znaku příslušnice meteorologické stanice mezinárodního letiště Kábul. Nepostradatelná práce v mezinárodním týmu je často neprávem opomíjena a přitom je pro chod letiště zcela zásadní.

V Afghánistánu předpovídají aktuální počasí dvě české meteoroložky

6.6.2017 •Příslušníci 21. leteckého poradního týmu v Kábulu pokročili ve výcviku afghánských posádek vrtulníků Mi-17V5, když zahájili výcvikové lety s brýlemi nočního vidění. Tím se připojili k americkým kolegům 311. letecké expediční a poradní letky (311. AEAS), kteří s tímto druhem výcviku začali.

Česká jednotka v Kábulu se poprvé zapojila do výcvikových letů s brýlemi nočního vidění

30.5.2017 •V pátek 26. května se na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) v Kábulu uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti předání operačního úkolu mezi 19. a 20. polním chirurgickým týmem. Vojáci, kteří se vraceli do vlasti, dostali medaile za službu v misi Resolute Support.

Polní chirurgické týmy si v Kábulu předaly operační úkol

29.5.2017 •V neděli 28. května krátce po šesté hodině přistál na vojenském letišti v Praze-Kbely vojenský letoun CASA C-295 se čtrnácti vojáky na palubě. Po šesti měsících na Sinajském poloostrově, kde působili v rámci pozorovatelské mise MFO (Multinational Force and Observers), se vrátili zpět na domovskou základnu.

Z mise na Sinaji se vrátilo čtrnáct vojáků

16.5.2017 •Příslušníci 8. strážní roty, jejíž základ tvoří prostějovský 102. průzkumný prapor, již měsíc působí na základně Bagrám. Úkolem vojáků je především ochrana vnějšího perimetru základny. Ta je velmi důležitým strategickým objektem spojeneckých jednotek působících právě v Afghánistánu.

8. strážní rota má za sebou měsíc nasazení v Afghánistánu

15.5.2017 •Mezinárodní den zdravotních sester oslavili tradičně 12. května v mezinárodní vojenské nemocnici na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) v Kábulu. Zdravotní sestry a další lékařský personál 19. polního chirurgického týmu (PCHT) se do připravených aktivit v nemocnici samozřejmě zapojil.

V Kábulu si připomněli Mezinárodní den zdravotních sester

15.5.2017 •14. úkolové uskupení Armády ČR se v uplynulých týdnech zdokonalovalo ve střelbě v blízkosti afghánské základny kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího (HKIA).

Vojáci v Afghánistánu trénovali střelby

4.5.2017 •Již několik let úspěšně fungují čeští specialisté civilně-vojenské spolupráce na území Afghánistánu v provincii Parwan. Činnost specialistů CIMIC (Civil Military Cooperation) pozitivně ovlivňuje plnění úkolů vojenské jednotky působící v přidělené oblasti. V posledních šesti měsících se podařila řada projektů – postavení plotu kolem školy, oprava septiku v dětském sirotčinci a pro život místních obyvatel velmi přínosná a nezbytná výstavba několika studen s čistou vodou.

Specialisté zlepšují úroveň života lidí v Bagrámu

3.5.2017 •Dvoučlenný tým českých instruktorů ve složení praporčík Radim V. a praporčík Vlastimil V. z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov se již více než dva měsíce podílí sestavě 9. úkolového uskupení AČR EUTM Mali na výcviku vojáků malijské armády. Jejich hlavním působištěm se stala výcviková základna ve městě Koulikouro, vzdáleném asi 70 kilometrů od hlavního města Bamako.

Také čeští instruktoři přispívají k výcviku maliských vojáků

25.4.2017 •Dne 22. dubna se na výcvikové základně v Koulikouru uskutečnil závod čtyřčlenných týmů ve „vojenském crossfitu“. Jednalo se vůbec o první závod tohoto charakteru organizovaný v rámci mise EUTM - MALI. Své zastoupení na soutěži měla i česká jednotka 9. úkolového uskupení AČR EUTM MALI a nevedla si vůbec špatně.

Vztahy vojáků v Mali upevnil vojenský crossfit

25.4.2017 •Na na základně kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího funguje již od roku 2004 Mezinárodní meteorologická skupina CMU (Combined Meteorological Unit), ve které mají zastoupení i čeští vojáci. V současné době pracují na meteorologickém pracovišti tzv. METEO v Kábulu příslušnice Geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce nadporučice Monika R. a nadrotmistryně Markéta B. Svou práci popsaly v následujícím krátkém rozhovoru.

Bez METEO by se nelétalo, vysvětlují české meteoroložky v Kábulu

25.4.2017 •Činnost zdravotníka v rámci polního chirurgického týmu PCHT v Iráku se výrazně liší od práce v nemocnicích v České republice. Na rozdíl od civilních nemocnic, kde většina výkonů a operací je plánovaných, drtivá většina výkonů prováděných našim týmem je nepředvídatelná a jedná se často o neočekávaná traumatická zranění, což znamená vypjaté stresové okamžiky. A stres se mimo jiné nejlépe kompenzuje tělesnou aktivitou, proto se zdravotníci snaží věnovat ve svém volném čase i sportu.

Pochod a plnění pytlů s pískem kompenzují stres polních chirurgů

24.4.2017 •Titul „Hrdina týdne“ (Hero of the week) koaličních sil v Iráku dnes obdržel za nadstandardní plnění úkolů během celého dosavadního působení jednotky i v rámci její předcházející přípravy jeden z příslušníků Polního chirurgického týmu AČR nadporučík T. V.

Český voják se stal koaličním hrdinou týdne v Iráku

Zobrazena stránka 1 z 41
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>