Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

12.6.2018 •Slavnostním nástupem na letišti v Kábulu dne 8. června oficiálně zahájilo činnost 17. úkolové uskupení (ÚU) Armády České republiky (AČR) v mnohonárodní operaci Resolute Support na území Afghánistánu. Slavnostního předání a převzetí operačního úkolu se zúčastnili velitel 16. ÚU AČR plukovník Pavel Levý, velitel 17. ÚU AČR podplukovník Václav Malát, velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, zástupce velitele základny HKIA plukovník William E. Courtemanche a velitel slovenského kontingentu podplukovník Milan Žilinčák.

Slavnostním nástupem převzalo v Kábulu operační úkol 17. úkolové uskupení

25.5.2018 •Výcvik, asistence a poradenství (v angličtině pod zkratkou TAA – Training, Assist and Advise), to je v současné době primární úkol několika příslušníků Vzdušných sil AČR nasazených na území Afghánistánu. Jednou z oblastí, kde naši vojáci v rámci mise Resolute Support zanechávají významnou stopu, je realizace výcviku tzv. Afghánských leteckých koordinátorů (Afghan Tactical Air Coordinator – ATAC). Podílejí se na něm prostřednictvím předsunutého leteckého návodčího zastávajícího post instruktora.

Afghánští letečtí koordinátoři trénují pod dohledem českých instruktorů

21.5.2018 •Již dva měsíce plní operační úkol v prostoru nasazení 11. úkolového uskupení AČR v EUTM (European Training Mission) Mali, které je složeno z příslušníků 132. dělostřeleckého oddílu spolu se specialisty ze 74. lehkého motorizovaného praporu, 102. průzkumného praporu, Velitelství výcviku-Vojenské akademie a Agentury vojenského zdravotnictví.

Vojáci z 11. úkolového uskupení v Mali prošli výcvikem letecké zdravotní záchranné služby

17.5.2018 •Výcvikové středisko irácké federální policie (Federal Iraqi Police Special Training School - FIPSTS), kde působí i sedmičlenná výcviková jednotka českých vojenských policistů, navštívila italská ministryně obrany Roberta Pinotti.

Italská ministryně obrany Roberta Pinotti navštívila koaliční síly na misi v Iráku

10.5.2018 •Jednotka, která teprve před měsícem převzala operační úkol v Afghánistánu, zaznamenala několik dílčích, ale přesto důležitých úspěchů. Seznámila se s prostorem odpovědnosti a pomohla partnerské afghánské jednotce ve zvýšení bojeschopnosti.

Velitel 10. strážní roty vyznamenal vojáky za přípravu a plnění úkolů a zhodnotil nasazení

7.5.2018 •Na základně na Mezinárodním letišti Hámida Karzaje v Kábulu se 4. května v dopoledních hodinách uskutečnil slavnostní nástup 16. úkolového uskupení AČR. Zástupce velitele základny americký plukovník William E. Courtemanche na něm předal českým vojákům Medaili NATO Non-Article 5 za službu v misi Resolute Support. Příslušníci dále od zástupkyně velvyslance České republiky v Afghánistánu Nory Jurkovičové převzali pamětní medaili 16. úkolového uskupení.

Příslušníci 16. úkolového uskupení byli v Kábulu dekorováni medailemi

23.4.2018 •Čeští chemici v Iráku už dva měsíce školí irácké chemické specialisty na základně Al Taji v pokročilých technikách ochrany proti zbraním hromadného ničení. Výcviková jednotka chemického vojska není příliš velká a v oblasti fyzické ochrany je odkázaná především na svoje příslušníky a jejich schopnosti. I chemici tak musí být v první řadě vojáci, až pak specialisté.

Učebny, v nichž chemici vzdělávají irácké vojáky, jsou pod kontrolou ochranného týmu

23.4.2018 •Generálmajor Jiří Verner, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO, navštívil české vojáky, kteří jsou nasazeni v misi KFOR a UNMIK v kosovské Prištině.

Generál Verner navštívil vojáky v Kosovu. Pro mezinárodní štáb jsou nedílnou součástí

18.4.2018 •Na letecké základně Bagram v Afghánistánu se v pondělí 16. dubna uskutečnil slavnostní ceremoniál předání operačního úkolu mezi 9. a 10. strážní rotou Armády České republiky (AČR) v operaci Resolute Support. Devátá rota ukončila své půlroční nasazení a plnění operačního úkolu předala svým nástupcům.

Devátá strážní rota předala na základně Bagram operační úkol svým nástupcům

13.4.2018 •Čeští chemici v Iráku už dva měsíce vyučují irácké chemické specialisty na základně Al Taji v pokročilých technikách ochrany proti zbraním hromadného ničení. Nedávno jejich činnost prošla navíc důležitou kontrolou komise VAT (Vulnerability Assessment Team).

Liberečtí chemici v Iráku prošli důležitou kontrolou komise VAT bez velkých problémů

9.4.2018 •Příslušníci armády nasazení v zahraničních operacích velmi oceňují podporu svých rodin a spoluobčanů z České republiky. Jednou z forem podpory veřejnosti jsou obrázky od dětí, které jim do zahraničí čas od času posílají různé organizace. V Kábulu se jich už shromáždila celá řada, dosud však chyběla jejich reprezentativní výstava.

Vojáci v Kábulu z obrázků od českých dětí vytvořili výstavu ve společné místnosti

6.4.2018 •Příslušníci 9. strážní roty převzali během slavnostního nástupu na letecké základně Bagram ocenění americké armády za službu v zahraniční operaci.

Čeští vojáci v Afghánistánu převzali americká ocenění za službu v nasazení

6.4.2018 •Už dva měsíce působí na území Irácké republiky výuková a výcviková mise. Jde o 1. výcvikovou jednotku chemického vojska Irák, která je tvořena dvanácti příslušníky 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Až do srpna letošního roku bude první rotace jednotky v rámci operace Inherent Resolve vykonávat poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN).

Liberečtí chemici v Iráku vzdělávají tamní vojáky a spolupracují se zahraničními vojáky

29.3.2018 •Velvyslanec České republiky v Libyi Robert Kopecký navštívil příslušníky námořní operace Evropské unie European Union Naval Forces – Mediterranean (EUNAVFOR MED Sophia). Stalo se tak během jednání o spolupráci mezi EU a Tunisem o poskytování zdravotnické pomoci zachraňovaným migrantům a příslušníkům operace EUNAVFOR MED Sophia. Jednání se zúčastnili zástupci ambasád akreditovaných v Tunisu a Libyi, velitel operace vice-admirál Enrico Credendino a velvyslanec EU v Tunisu H.E. Patrice Bergamini.

Velvyslanec České republiky v Libyi navštívil vojáky na misi EUNAVFOR MED Sophia

29.3.2018 •Jednou z aktivit vojáků 9. strážní roty je spolupráce s partnerskou afghánskou jednotkou. Ta v současné době probíhá především v oblastech společných patrol, výcviku a ve společném plánování operací v okolí základny Bagram Airfield.

Štáby 9. strážní roty a partnerského afghánského praporu prohloubily spolupráci

27.3.2018 •Vojáci 9. strážní roty uspořádali na letecké základně Bagrám v Afghánistánu střeleckou soutěž, které se zúčastnili také koaliční partneři ze slovenské, polské a americké armády a americké námořní pěchoty.

Čeští vojáci uspořádali na základně v Bagrámu mezinárodní střeleckou soutěž

14.3.2018 •Team Pulling Truck. Tak se jmenovala soutěž, která se uskutečnila na kábulské základně HKIA (Hamid Karzai International Airport). Šestičlenné týmy vojáků se utkaly ve dvou disciplínách: tažení tatry na laně a běhu se zatíženými nosítky. Zvítězil tým českých vojáků ze základny Bagram Air Field.

Tažení tatry na laně a běh se zatíženými nosítky zvládl v Kábulu nejlépe český tým

13.3.2018 •Poslední týdny nasazení v zahraničních operacích je pro vojáky ve znamení zvýšené opatrnosti při plnění úkolů, ale také v udělování medailí a předávání operačního úkolu. Desáté úkolové uskupení EUTM Mali totiž v těchto dnech vystřídalo jedenácté. To je tvořeno zejména příslušníky 132. dělostřeleckého oddílu a do 4500 kilometrů vzdálené Afriky odcestovalo na dvě etapy. První skupina letěla na přelomu února a března, ta další v noci na pondělí.

Desáté úkolové uskupení AČR EUTM v Mali končí, operační úkol převzala jedenáctka

9.3.2018 •Vojáci 9. strážní roty uzavřeli druhý cyklus součinnostních nácviků s 5. kandakem (jednotka o velikosti praporu) velitelství vojenské policie Afghánské národní armády. Čtyřicet jedna afghánských účastníků bylo oceněno účastnickým listem, 10 nejlepších vojáků obdrželo certifikát od zástupce velitele velitelství vojenské policie generálmajora Haidara a čtyři účastníci kurzu pak převzali od velitele 9. strážní roty kapitána Romana Rostáse pamětní minci.

Devátá strážní rota pokračuje ve společném výcviku s Afghánskou národní armádou

5.3.2018 •Působení 10. úkolového uskupení Armády České republiky v operaci EUTM (European Training Mision) na území Mali se blíží do závěrečné fáze. Dva čeští instruktoři se po celou dobu intenzivně podílejí na výcviku vojáků a instruktorů malijské armády ve výcvikovém středisku Koulikoro a v dalších oblastech Mali.

Vojáci cvičí malijské jednotky i instruktory. Do místních jazyků překládají tlumočníci

Zobrazena stránka 1 z 44
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>