Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

8.8.2017 •Instruktoři 9. úkolového uskupení Armády České republiky ve výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v africkém Mali jsou zařazováni také do výjezdových výcvikových týmů.

Čeští instruktoři cvičili vojáky v malijské Sikassu

7.8.2017 •Vojenská zdravotnická služba plní úkoly zdravotnického zabezpečení ozbrojených sil České republiky v celém spektru operací. Hlavním úkolem je zachování lidského potenciálu, života a minimalizace nevyhnutelného fyzického a duševního poškození. Nejinak tomu je v misi Resolute Support, kde naši lékaři a zdravotníci ošetřují nejen banální poranění, ale často také zachraňují lidské životy.

Nemocnice na kraji Kábulu aneb Jak v Afghánistánu působí čeští polní chirurgové

4.8.2017 •Deváté úkolové uskupení pod velením kapitána Bedřicha Hýži působí na misi již od března. Mandát je naprosto jasně daný, hlavním úkolem je pomoc při výstavbě a výcviku maliské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země. Tato slova se do puntíku vyplnila v červnu při záchraně hotelových hostů z nedalekého komplexu.

Červnový incident v Mali v otázkách a odpovědích

2.8.2017 •Čeští vojáci, kteří jsou nasazeni v Afghánistánu, se v uplynulých dnech zdokonalovali v poskytování první pomoci při simulovaném kontaktu s protivníkem.

Vojáci působící v Afghánistánu prošli kurzem zdravotnické pomoci

21.7.2017 •Příslušníci 8. strážní roty působící na mnohonárodnostní základně v Bagramu uspořádali 13. července střeleckou soutěž k uctění památky českých vojáků, kteří zemřeli v důsledku sebevražedného útoku Talibanu. Ten se odehrál 8. července 2014 v provincii Parwan. Při tomto útoku zemřeli čtyři čeští vojáci na místě incidentu a jeden následkům zranění podlehl v nemocnici v České republice.

Památku vojáků, kteří před třemi roky padli v Afghánistánu, uctili střeleckou soutěží

21.7.2017 •V sobotu 15. července navštívil český letecký poradní tým (LPT) v iráckém Baládu velitel vzdušných sil generálporučík Hamad Amen Ahmed Anwar.

Představitelé iráckých vzdušných sil navštívili český poradní tým v Iráku

19.7.2017 •Vysocí představitelé Afghánské islámské republiky a velení Afghánských vzdušných sil v čele s generálem Muhammadem Masumem ocenili příslušníky 21. leteckého poradního týmu (21. AAT) za vynikající spolupráci v oblasti výcviku prezidentské letky.

Jednotku 21. leteckého poradního týmu ocenilo velení Afghánských vzdušných sil

11.7.2017 •Vojáci 8. strážní roty předali afghánským žákům sešity, které věnovala nezisková organizace Lemniskáta za přispění Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Lemniskáta provozuje chráněné pracoviště pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením a výrobním produktem této organizace jsou papírenské výrobky.

Vojáci 8. strážní roty předali dar afghánským školákům

10.7.2017 •V sobotu 8. července se na základně na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího v Kábulu uskutečnil vzpomínkový běh k uctění památky vojáků, kteří padli ve stejný den v roce 2014 u afghánské základny Bagram. Při pěší patrole se do jejich blízkosti dostal sebevražedný útočník, který se následně odpálil. Čtyři naši vojáci zemřeli na místě, pátý podlehl těžkým zraněním šest dní po útoku.

Vzpomínkového běhu za padlé vojáky se v Kábulu zúčastnilo přes 150 běžců

3.7.2017 •Jednotka Vojenské policie KAMBA chrání od 30. června Velvyslanectví České republiky v Kábulu.

1. jednotka Vojenské policie KAMBA zahájila v Kábulu svoji činnost

26.6.2017 •V operaci Inherent Resolve v iráckém Baládu působí již téměř tři měsíce 3. letecký poradní tým AČR. Jednotka v celkovém počtu 31 osob je postavena především z příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav a doplnili ji vojáci z dalších devíti vojenských útvarů a zařízení.

Čeští vojáci pomáhají iráckému letectvu

23.6.2017 •V pondělí 19. června navštívil náměstek ministra obrany Jakub Landovský české vojáky působící v Kábulu. Po jednáních s představiteli velení mise Resolute Support a Afghánské národní armády se setkal s příslušníky českých jednotek, které působí na základně velitelství mise a na mezinárodním letišti Hámida Karzaje v Kábulu.

Náměstek Jakub Landovský navštívil vojáky v Kábulu

19.6.2017 •Na základě požadavku obdrženého cestou velitelství výcvikové mise Evropské unie Mali (EUTM-M) byly dne 18. června krátce po 16 hodině místního času postupně aktivovány dvě skupiny týmů rychlé reakce QRF (Quick Reaction Force) složené z příslušníků české 9. jednotky AČR EUTM Mali s úkolem zasáhnout proti útočníkům v areálu hotelového komplexu Le Campement Kangaba ležícího východně od Bamaka.

Čeští příslušníci mise EUTM se zapojili do bojů s teroristy v hotelovém komplexu v Mali

18.6.2017 •V sobotu 17. června krátce po 19. hodině dosedl na plochu vojenského letiště Praha-Kbely speciál Armády České republiky Airbus A-319 CJ. Na jeho palubě se z Iráku vrátilo po více než šesti měsících sedmnáct příslušníků 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT-I). Přímo na ploše letiště je očekával náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Z Iráku se vrátil Polní chirurgický tým

16.6.2017 •Polní chirurgický tým Irák (PCHT) po více než půlročním působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve minulý týden ukončil operační úkol. Plnil je na výbornou nejen pro koaliční vojáky, ale především ve prospěch irácké armády a také ve prospěch civilního obyvatelstva. Během působení českých armádních zdravotníků bylo provedeno několik desítek chirurgických zákroků v náročných polních a klimatických podmínkách. PCHT byl zařazen jako součást americké polní nemocnice úrovně ROLE 2.

Zdravotníky české armády ocenil ministr obrany Irácké republiky

14.6.2017 •Vojáci 9. jednotky Armády České republiky v EUTM (European Training Mission) v Mali se přímo v africkém prostředí zdokonalovali v dovednostech Desert S.E.R.E. a v záchraně osob, v tzv. Combat Recovery. Cílem výcviku bylo získání návyků pro přežití v africkém prostředí a umět poskytnout podporu a záchranu odloučeným osobám.

Vojáci 9. jednotky v Mali se zdokonalovali v přežití i záchraně osob

13.6.2017 •V sobotu 10. června se na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) uskutečnilo slavnostní předání operačního úkolu mezi 14. a 15. úkolovým uskupením Armády ČR v misi Resolute Support v Afghánistánu. „Čtrnáctce“ byly rovněž během ceremoniálu předány pamětní medaile.

V Kábulu se vystřídala úkolová uskupení

8.6.2017 •Po více než půl roce působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve ukončili příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT Irák) svoji činnost a předali plnění operačního úkolu norským kolegům. To se uskutečnilo od 1. do 7. června.

Polní chirurgický tým v Iráku ošetřil přes padesát pacientů. Teď úkol předal dalším

6.6.2017 •Slunce a nejnebezpečnější oblak způsobující bouřky a tornáda cumulonimbus, to jsou dva symboly, které nosí ve svém znaku příslušnice meteorologické stanice mezinárodního letiště Kábul. Nepostradatelná práce v mezinárodním týmu je často neprávem opomíjena a přitom je pro chod letiště zcela zásadní.

V Afghánistánu předpovídají aktuální počasí dvě české meteoroložky

6.6.2017 •Příslušníci 21. leteckého poradního týmu v Kábulu pokročili ve výcviku afghánských posádek vrtulníků Mi-17V5, když zahájili výcvikové lety s brýlemi nočního vidění. Tím se připojili k americkým kolegům 311. letecké expediční a poradní letky (311. AEAS), kteří s tímto druhem výcviku začali.

Česká jednotka v Kábulu se poprvé zapojila do výcvikových letů s brýlemi nočního vidění

Zobrazena stránka 1 z 41
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>