Afghánistán Šarana (HELI UNIT ISAF) - 5. jednotka

Motto: „NIKDO NEŘÍKAL, ŽE TO BUDE JEDNODUCHÉ“

Z celkového počtu je 21 příslušníků létajícího personálu (pilotů, palubních techniků, devět palubních střelců a jednoho záchranáře). Pozemní personál vrtulníkové jednotky je určen k zajištění dalších potřebných činností spojených s leteckým provozem, jako je operační plánování, příprava vrtulníků k letu a zabezpečení jejich oprav, logistická a administrativní podpora života vrtulníkové jednotky.

Prostor rozmístění jednotky AČR HELI UNIT ISAF

Příprava jednotky:

Nejdůležitější část – příprava létajícího personálu byla zahájena již v roce 2008 a byla zaměřena na zvládnutí létání a taktiky ve vysokohorském a pouštním prostředí ve dne i v noci za použití přístrojů nočního vidění (NVG).

Hlavní části této přípravy byla účast na cvičeních Desert Flight 2008, Mountain Flight I a II 2009, a AZOR 2010.

Cvičení Mountain Flight proběhla v březnu 2009 v Alpách. Ve Francii v červnu a září 2010 v Pyrenejích, dále cvičení AZOR ve Španělsku, byly zaměřené zejména na létání ve vysokohorském prostředí.

Cvičení Desert Flight, která proběhla v Izraeli na letecké základně izraelského vojenského letectva Ovda v prosinci 2008 a v Texasu (USA) v roce 2009, byla zaměřena na létání v pouštním prostředí.

Důležitou součástí byl i výcvik v taktickém létání a ostré střelby z palubních kulometů PKM palubními střelci. Tato část přípravy byla prováděna průběžně ve vojenských výcvikových prostorech (VVP) Libavá, Boletice a Doupov v České republice. Tam také probíhala pozemní příprava létajícího personálu, která byla zaměřena na zvládnutí přežití při nouzovém přistání vrtulníku v neznámém a nepřátelském terénu. Podstatnou součástí přípravy byl i taktický výcvik v součinnosti posádek s důrazem na manipulaci a použití samopalu Vz. Sa-58 a pistole Glock 17.

Dalším důležitým prvkem přípravy bylo zvládnutí letových postupů standardizovaných pro létání v rámci operace ISAF.

Příprava pozemních specialistů byla zaměřena na zvládnutí plánování letového úsilí z taktického operačního střediska vrtulníkové jednotky.

Letecká logistika prošla také speciální přípravou, a to výcvikem v provádění údržby a oprav vrtulníků v polních podmínkách v novém mobilním opravárenském pracovišti se zaměřením na provádění předepsaných prací, případně bojového poškození.

Hlavní úkoly jednotky:

  • přeprava osob a nákladů ve prospěch koaličních jednotek RC E ve dne i v noci, což je primárním úkolem jednotky.
  • pátrání, záchrana a přeprava zraněných na palubě vrtulníku (CASEVAC) je také možné na požádání českých a koaličních jednotek ISAF.

Letecká technika, termín plnění operačního úkolu, umístění jednotky:

Jednotka je vyzbrojena třemi modernizovanými vrtulníky Mi-171Š.

5. vrtulníková jednotka zahájila plnění operačního úkolu dne 1. února 2011. Jednotka plní úkoly především ve prospěch velitele regionálního velitelství RC E jako součást vrtulníkového úkolového uskupení americké armády Task Force Falcon (TF FALCON).
Vlastní označení vrtulníkové jednotky je Task Force Hippo (TF HIPPO).

Jednotka je umístěna na předsunuté operační základně koaličních sil NATO (FOB) Šarana v provincii Paktika na jihovýchodě Afghánistánu.

Další informace:

Nasazení této jednotky je vysoce ceněno nejvyšším spojeneckým velením operace ISAF.

5. vrtulníková jednotka navazuje na působení 1.,2.,3., a 4. vrtulníkové jednotky, které na území Afghánistánu plnily úkoly od prosince 2009 do ledna 2011.

Znak jednotky AČR ISAF – HELI UNIT zobrazuje okřídleného hrocha v afghánských národních barvách (černá, červená, zelená).

Znak české jednotky HELI UNIT

Okřídlený hroch je symbolem 231. vrtulníkové letky 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově. Hroch je vyobrazen s obrysem Afghánistánu, na jehož území jednotka působí. Ve velkém mezikruží je uvedeno vlastní označení jednotky TF HIPPO a nápis v jazyce Paštú používaného v Afghánistánu znamená „létající hroši“. Příslušníci jednotky používají tento znak v jeho pouštním provedení.

 

Přečtěte si také:

Poslední aktualizace: 4. května 2011