Operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda)

Operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) - 2008-2009

Znak 601. skss

Příslušníci prostějovské 601. skupiny speciálních sil sloužili v operaci Enduring Freedom v letech 2008 a 2009 po 18 měsíců ve třech rotacích. Jejich působení v operaci bylo schváleno usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 776 ze dne 30. dubna 2008 a usnesením Senátu Parlamentu ČR č. 383 ze dne 24. dubna 2008.

 

Úkolem kontingentu 601. skss bylo provádět speciální průzkum, úderné akce a další druhy speciálních operací převážně na jihu a jihovýchodě Afghánistánu s cílem eliminovat aktivity nepřítele a tím přispět k zajištění vnitřní bezpečnosti země.

Kontingent působil v sestavě mnohonárodního uskupení speciálních sil a pod velením velitelství speciálních sil pro operaci Trvalá svoboda.

 

Nasazení kontingentu do operace bylo v pořadí třetím bojovým nasazením v novodobé historii AČR a zároveň třetí bojovou operací vojáků 601. skupiny speciálních sil.

 

Operace Trvalá svoboda je vojenskou reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001 a probíhá s oficiálním souhlasem afghánské vlády a v souladus příslušnými rezolucemi RB OSN (zejména č. 1368/2001, 1373/2001 a 1378/2001). Operace Trvalá svoboda je koordinována s operací ISAF a jejím cílem je eliminace teroristů a jejich podporovatelů na území Afghánistánu.

  • Co o příletu napsali příslušníci 601. skss na svých webových stránkách:

Ukončení bojového nasazení českých speciálních sil v Afghánistánu

V průběhu uplynulých několika dnů bylo dokončeno stahování Kontingentu speciálních sil z Afghánistánu. Po šestiměsíčním působení v bojové operaci Trvalá svoboda se příslušníci 3. rotace připojili ke svým kolegům z 1. a 2. rotace, kteří úspěšně splnili úkoly této náročné bojové operace. Při příletu osobně přivítal bojovníky speciálních sil ředitel Vojenského zpravodajství generálporučík Ondrej Páleník, který poděkoval všem za výtečné splnění úkolu a předal pozdrav od ministra obrany Martina Bartáka.

Stažení prostějovských speciálů proběhlo v souladu s mandátem schváleném vládou a Parlamentem ČR. Činnost Kontingentu speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda byla tímto, po osmnácti měsících náročného nasazení, ukončena.

Jsme nesmírně šťastni, že můžeme obzvláště v čase vánočních svátků oznámit rodinným příslušníkům, kamarádům a všem těm, kteří nás podporovali a drželi palce, že přes náročnost a nebezpečí spojené s tak složitou bojovou činností se všichni příslušníci jednotky vrátili v pořádku do svých domovů.

(28.12.2009)

(Zdroj: http://www.601skss.cz/udalosti.html)


leden 2010