Afghánistán Šarana (HELI UNIT ISAF)

Dne 14. prosince 2011 příletem posledních 20 vojáků do Prahy spolu s velitelem jednotky plukovníkem gšt. Jaromírem Šebestou ukončila 7. vrtulníková jednotka nejenom svoje působení na základně Šarana v afghánské provincii Paktika, ale celý dvouleltý mandát vrtulníkových jednotek vysílaných ve prospěch spojenecké mise ISAF v Afghánistánu.

Z celkového počtu 99 osob je 21 příslušníků létajícího personálu (pilotů, palubních techniků, devět palubních střelců a jednoho záchranáře). Pozemní personál vrtulníkové jednotky je určen k zajištění dalších potřebných činností spojených s leteckým provozem, jako je operační plánování, příprava vrtulníků k letu a zabezpečení jejich oprav, logistická a administrativní podpora života vrtulníkové jednotky.

Prostor rozmístění jednotky AČR HELI UNIT ISAF

Příprava jednotky:

Nejdůležitější část – příprava létajícího personálu byla zahájena již v roce 2010 a byla zaměřena na zvládnutí létání a taktiky ve vysokohorském a pouštním prostředí ve dne i v noci za použití přístrojů nočního vidění (NVG).

Důležitou součástí byl i výcvik v taktickém létání a ostré střelby z palubních kulometů PKM palubními střelci. Tato část přípravy byla prováděna průběžně ve vojenských výcvikových prostorech (VVP) Libavá, Boletice a Doupov v České republice. Tam také probíhala pozemní příprava létajícího personálu, která byla zaměřena na zvládnutí přežití při nouzovém přistání vrtulníku v neznámém a nepřátelském terénu. Podstatnou součástí přípravy byl i taktický výcvik v součinnosti posádek s důrazem na manipulaci a použití útočné pušky vz. Sa-58, pistole Glock 17 a CZ SP-01 Phantom.

Dalším důležitým prvkem přípravy bylo zvládnutí letových postupů standardizovaných pro létání v rámci operace ISAF.

Příprava pozemních specialistů byla zaměřena na zvládnutí plánování letového úsilí z taktického operačního střediska vrtulníkové jednotky.

Letecká logistika prošla také speciální přípravou, a to výcvikem v provádění údržby a oprav vrtulníků v polních podmínkách v novém mobilním opravárenském pracovišti se zaměřením na provádění předepsaných prací, případně bojového poškození.

Hlavní úkoly jednotky:

  • přeprava osob a nákladů ve prospěch koaličních jednotek Regionálního velitelství ISAF Východ (ISAF Regional Command East - RC E) ve dne i v noci, což je primárním úkolem jednotky;
  • pátrání, záchrana a přeprava zraněných na palubě vrtulníku (CASEVAC) je také možné na požádání českých a koaličních jednotek ISAF.

Velitel 7. vrtulníkové jednotky AČR v misi ISAF:

Letecká technika, termín plnění operačního úkolu, umístění jednotky:

Jednotka je vyzbrojena třemi modernizovanými vrtulníky Mi-171Š.

7. vrtulníková jednotka zahájila plnění operačního úkolu dne 31. srpna 2011. Jednotka plní úkoly především ve prospěch velitele regionálního velitelství RC E jako součást vrtulníkového úkolového uskupení americké armády Task Force Falcon (TF FALCON).
Vlastní označení vrtulníkové jednotky je Task Force Hippo (TF HIPPO).

Jednotka je umístěna na předsunuté operační základně koaličních sil NATO (FOB) Šarana v provincii Paktika na jihovýchodě Afghánistánu.

Další informace:

Nasazení této jednotky je vysoce ceněno nejvyšším spojeneckým velením operace ISAF.

7. vrtulníková jednotka je poslední v misi ISAF a navazuje na působení předchozích šesti vrtulníkových jednotek, které na území Afghánistánu plnily úkoly od prosince 2009 do srpna 2011. Dvouletý mandát Parlamentu ČR pro vrtulníkové jednotky bude touto rotací ukončen.

Znak jednotky AČR ISAF – HELI UNIT zobrazuje okřídleného hrocha v afghánských národních barvách (černá, červená, zelená).

Afghánistán Šarana (HELI UNIT ISAF) - 6. jednotka Afghánistán Šarana (HELI UNIT ISAF) - 6. jednotka

Okřídlený hroch je symbolem vrtulníkového křídla 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově. Hroch je vyobrazen s obrysem Afghánistánu, na jehož území jednotka působí. Ve velkém mezikruží je uvedeno vlastní označení jednotky TF HIPPO a nápis v jazyce Paštú, používaného v Afghánistánu, znamená „létající hroši“. Příslušníci jednotky používají tento znak v jeho pouštním provedení.

Poslední aktualizace: 16. prosince 2011