Úkolové uskupení AČR Irák

V souladu s přijatými mezinárodními závazky byly navýšeny počty českých vojáků ve výcvikových jednotkách na území Iráku v misích OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission in Iraq). Z tohoto důvodu bylo nezbytně nutné přijmout opatření a v druhé polovině roku 2018 bylo vytvořeno Úkolové uskupení AČR Irák.

Úkolové uskupení AČR Irák logisticky a administrativně zastřešuje všechny jednotky a prvky Armády České republiky působící na území Iráku s jasným cílem racionalizace a centralizace národního systému komplexní podpory všech českých jednotek nasazených ve prospěch operací OIR a NMI.

Tímto organizačním opatřením byla vytvořena struktura velení a řízení všech jednotek a prvků nasazených v misi OIR a NMI pod jednotným velením velitele ÚU AČR, který zároveň vykonává funkci staršího národního představitele AČR v Iráku.

Velitel ÚU AČR Irák disponuje rovněž pravomocí při pořizování majetku a služeb v místě nasazení ke splnění operačního úkolu všech jednotek, což vede k větší flexibilitě a úspoře vynakládaných finančních prostředků.

Velitelem 1. ÚU AČR Irák je major Ing. Jakub Paul.

V současné době do organizační struktury ÚU AČR Irák patří:


 

6. letecký poradní tým AČR v operaci Inherent Resolve na území Iráku.

Do ukončení své činnosti bude působit samostatně.

Letecký poradní tým, Irák

Mandát:

Návrh na vyslání Leteckého poradního týmu do Iráku projednala na základě zájmu irácké strany vláda ČR usnesením č. 221 ze dne 11. dubna 2018.

S vysláním jednotky poté vyslovili souhlas usnesením č. 429 ze dne 17. května 2018 Senát Parlamentu ČR a usnesením č. 260 ze dne 1. června 2018 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v celkovém počtu do 35 osob.

Místo působení:

  • Letecká základna Balád, Irák

Jádro Leteckého poradního týmu na základně Balád v Iráku tvoří instruktoři - piloti a příslušníci leteckého technického personálu.

Jednotka v celkovém počtu 31 osob je sestavena především z příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav, které doplnili vojáci z dalších devíti vojenských útvarů a zařízení.

6. letecký poradní tým, Irák, převzal plnění operačního úkolu dne 8. srpna 2018.

Hlavním úkolem LPT je poradní a mentorovací činnost při operačním výcviku pozemního a létajícího personálu iráckých vzdušných sil na letounech L-159 ALCA.

Doba nasazení: 08/2018 – 02/2019.

- - -

Předcházející jednotky Leteckého poradního týmu v Iráku

Vlastní webové stránky operace Inherent Resolve - anglicky:


Aktualizováno: 16. listopadu 2018