Velvyslanec České republiky v Libyi navštívil vojáky na misi EUNAVFOR MED Sophia

Autor: 6. skupina Armády české republiky v misi EUNAVFOR MED Sophia

Velvyslanec České republiky v Libyi Robert Kopecký navštívil příslušníky námořní operace Evropské unie European Union Naval Forces – Mediterranean (EUNAVFOR MED Sophia). Stalo se tak během jednání o spolupráci mezi EU a Tunisem o poskytování zdravotnické pomoci zachraňovaným migrantům a příslušníkům operace EUNAVFOR MED Sophia. Jednání se zúčastnili zástupci ambasád akreditovaných v Tunisu a Libyi, velitel operace vice-admirál Enrico Credendino a velvyslanec EU v Tunisu H.E. Patrice Bergamini.

Velvyslanec České republiky v Libyi navštívil vojáky na misi EUNAVFOR MED Sophia

Po jednání měli hosté možnost prohlédnout si vlajkovou loď San Giusto. Český velvyslanec Robert Kopecký se zde setkal s českými vojáky. Závěrem jim poděkoval za vzornou reprezentaci České republiky. Dva vojáci 6. skupiny Armády České republiky působí od konce ledna v mezinárodním týmu taktického velitelství operace, které se nachází na palubě italské lodi San Giusto.

Aktivní od října 2015

Operace EUNAVFOR MED Sophia byla zahájena 22. června 2015 jako součást komplexního přístupu Evropské unie ke zlepšení správy nelegální migrace a narušení pašeráckých sítí obchodníků s lidmi. Operace vstoupila do aktivní fáze v říjnu roku 2015, což umožnilo identifikaci, zachycení a likvidaci plavidel, která byla nebo jsou podezřelá z použití pašeráků nebo obchodníků s migranty.

Od té doby tato operace přispěla k zadržení a předání 110 podezřelých pašeráků a obchodníků italským orgánům a neutralizovala 470 plavidel. Kromě toho pomohla zachránit téměř 40 tisíc životů. Minulý rok o letních prázdninách, 25. července 2017, Rada bezpečnosti OSN prodloužila mandát operace EUNAVFOR MED Sophia do 31. prosince 2018.


  • Operace má dva podpůrné úkoly: školení libyjské pobřežní stráže a námořnictva a přispívání k dodržování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN 2292 (2016) a 2357 (2017). Rada rovněž změnila mandát operace na vytvoření monitorovacího mechanismu účastníků k zajištění dlouhodobé efektivnosti výcviku libyjské pobřežní stráže, provádění nové činnosti dozoru a shromažďování informací o nezákonném obchodování s ropnými produkty z Libye v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN 2146 (2014) a 2362 (2017) a zlepšení možnosti sdílení informací o obchodování s lidmi s orgány činnými v trestním řízení členských států, FRONTEX a EUROPOL.
  • Operační velitelství (OHQ) se nachází v Římě a taktické velitelství sil na moři (FHQ) je umístěné na palubě obojživelné transportní lodi San Giusto. Do operace jsou v současné době nasazeny lodě německého, italského, francouzského, španělského a britského námořnictva. Aktuálně se na úkolech mise EUNAVFOR MED Sophia podílí čtyři vojáci AČR, dva na OHQ v Římě a dva na FHQ na lodi San Giusto.
  • San Giusto L 9894 je lodí italského námořnictva, která je do operace EUNAVFOR MED Sophia nasazena již poněkolikáté jako vlajková, kde sídlí velitelství (FHQ). Poprvé byla spuštěna na hladinu v dubnu 1994, jde o obojživelnou transportní loď. Délka je 133 metrů, udávaná rychlost je 21 uzlů (39km/h). Na palubě disponuje plochou až pro tři helikoptéry. Během operace je na palubě stále přítomná helikoptéra Agusta Bell AB-212, která je využívána pro transport osob.