Zahraniční mise » Aktuální mise » Mali » Zpravodajství mise » Také čeští instruktoři přispívají k výcviku maliských vojáků

Také čeští instruktoři přispívají k výcviku maliských vojáků

3.5.2017 • Dvoučlenný tým českých instruktorů ve složení praporčík Radim V. a praporčík Vlastimil V. z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov se již více než dva měsíce podílí sestavě 9. úkolového uskupení AČR EUTM Mali na výcviku vojáků malijské armády. Jejich hlavním působištěm se stala výcviková základna ve městě Koulikouro, vzdáleném asi 70 kilometrů od hlavního města Bamako.

Přezkoušení z rozebírání a skládání zbraně AK-47
Přezkoušení z rozebírání a skládání zbraně AK-47

Čeští instruktoři jsou přiřazeni k četám 2. výcvikové roty ETIA, které jsou vedeny německými důstojníky. Společně s našimi instruktory působí v tomto trenérském týmu i kolegové ze Švédska. Výcvik je zaměřen především na taktickou přípravu. Na jejím začátku stojí příprava jednotlivce a výcvik je pak zakončen taktikou čety.

Jednotlivé čety tvoří cca. 25 vojáků pod velením maliského velitele a velitelů družstev. Během výcviku jsou vojáci připravováni na to, jak správně vybudovat obranu, jak vést efektivně útok, jak reagovat na kontakt s nepřítelem, nebo jak postupovat při činnosti na kontrolně propouštěcím místě. Při výcviku nechybí samozřejmě ani problematika boje proti improvizovaným výbušným zařízením.

Šestitýdenní blok výcviku je vždy zakončen závěrečným třídenním komplexním přezkoušením. Při tomto přezkoušení měli čeští instruktoři za úkol vyhodnotit také to, jak vojáci zvládají základní manipulaci se zbraní AK-47. Pro úspěšné absolventy poté proběhl koncem dubna závěrečný vyřazovací ceremoniál, kterého se zúčastnila řada vojenských i civilních hostů.

Za zmínku jistě stojí, že po tomto bloku výcviku překročil celkový počet vycvičených malijských vojáků silami EUTM za dobu trvání mise již hranici 10 tisíc.

Více aktuálních informací o misi najdete v květnovém Newsletteru na stránkách EUTM Mali.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • 2. četa  2. výcvikové roty ETIA 2. četa 2. výcvikové roty ETIA 2. četa 2. výcvikové roty ETIA
  • Přezkoušení z rozebírání a skládání zbraně AK-47 Přezkoušení z rozebírání a skládání zbraně AK-47 Přezkoušení z rozebírání a…
  • Závěrečný ceremoniál Závěrečný ceremoniál Závěrečný ceremoniál

Autor: kapitán Bedřich Hýža, velitel 9. úkolového uskupení AČR EUTM Mali