Ministr obrany Alexandr Vondra navštívil základnu Hombre

Autor: Jana Malíková

Ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek, ředitel Vojenského zpravodajství generálporučík Ondrej Páleník, velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič a zástupci Poslanecké sněmovny dnes pokračovali v cestě za českými vojáky v Afghánistánu.

Navštívili zbrusu novou základnu příslušníků speciálních sil ze 601. skupiny speciálních sil, kteří momentálně působí v provincii Nangarhár nedaleko Jalálabádu.

Výstavba základny byla dokončena koncem srpna a dnes při příležitosti návštěvy delegace byla na základně při slavnostním nástupu poprvé vztyčena česká státní vlajka a odhalena deska s názvem základny. Základna byla jako výraz poděkování pojmenována po prvním veliteli, který vojáky vedl do bojové operace,  dnešním generálporučíkovi Páleníkovi.

„Jsem velmi rád, že jsem měl příležitost zde dnes být. Jsem mezi elitou české armády. Vojáci ze 601. skupiny se svým způsobem vrací na místo činu. Na stejném místě už působili v historicky první operaci AČR po druhé světové válce. I tentokrát je čeká plnění náročných úkolů speciálních operací a navíc příprava a výcvik speciální policejní jednotky Afghánské policie. Myslím, že jsou na to perfektně připraveni. Jsem hrdý na to, že nás zde reprezentují takto skvělí vojáci,“ řekl Alexandr Vondra.

Práci vojáků ocenil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek: „Už za tu krátkou dobu, kterou jste tady, jste udělali obrovský kus práce a doufám, že to takto bude pokračovat i nadále,“ řekl.

Velitel úkolového uskupení speciálních sil plukovník Karel Řehka řekl: „Do Afghánistánu jsme se začali přesouvat 1. července. Do 15. července jsme vybudovali předsunutou základnu a zahájili výcvik, přičemž první společnou operaci jsme zrealizovali už 25. července. Plných operačních schopností jsme dosáhli koncem července. Do dnešního dne jsme zrealizovali 48 operací.“

Vojáci ze 601. skupiny speciálních sil z Prostějova působí v Afghánistánu už pošesté, poprvé však pod přímým velením ISAF (předtím v operaci Trvalá svoboda). Mezi jejich úkoly patří mimo jiné speciální průzkum či úderné akce a také vojenská asistence - výcvik afghánských speciálních zásahových policejních jednotek tak, aby mohly vést samostatné operace - a pomoc obyvatelstvu. To vše je v souladu s klíčovým cílem, aby mohli být Afghánci zodpovědní za svou bezpečnost sami.

Skupina speciálních sil je složena mimo jiné z radistů, odstřelovačů, zdravotníků, pyrotechniků a dalších odborníků. Využívá množství techniky, například vozidla Iveco, Dingo, ve svém vozovém parku má i obrněnou sanitu.