Do Poslanecké sněmovny volili i čeští vojáci, kteří teď působí v Afghánistánu i v Kosovu

Autor: 9. strážní rota BAF a úkolové uskupení HQ KFOR

Ani čeští vojáci, kteří slouží v zahraničních operacích, nepřišli o možnost zúčastnit se voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Pro příslušníky Armády České republiky platí ve vztahu k uplatnění volebního práva stejná pravidla jako v případě ostatních českých občanů, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí.

Čeští vojáci volili v Afghánistánu i v Kosovu

Na základě vzájemné součinnosti s Velvyslanectvím České republiky v Kábulu byla zřízena volební místnost přímo na letecké základně Bagrám v Afghánistánu, kde je dislokovaná 9. strážní rota. Volební komise byla složená ze zaměstnanců zastupitelského úřadu a vojáků roty.

Vojáci, kteří měli zájem se voleb účastnit, si před samotným nasazením požádali o vydání voličského průkazu. Protože průkazy vydávalo Ministerstvo vnitra až v době, kdy už byli všichni vojáci 9. strážní roty v Afghánistánu, dopravila je Armáda České republiky v rámci dopravních letů do rukou vojáků.

Volební místnost zřízenou na bagrámské základně využili také čeští vojáci, kteří slouží na spojenecké základně na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího (HKIA) v Kábulu. Ti se na Bagrám dopravili armádním Airbusem A-319.

V Kosovu slouží na velitelství operace KFOR v Prištině devět českých vojáků. Odvolili v budově velvyslanectví ČR v kosovském hlavním městě, kde byla zřízena volební místnost.

Odevzdané hlasy byly spolu s ostatními hlasy ze zahraničí na základě volebního zákona přiřazeny k hlasům sečteným ve Středočeském kraji, o čemž rozhodl los.