Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství » Do Poslanecké sněmovny volili i čeští vojáci, kteří teď působí v Afghánistánu i v Kosovu

Do Poslanecké sněmovny volili i čeští vojáci, kteří teď působí v Afghánistánu i v Kosovu

24.10.2017 • Ani čeští vojáci, kteří slouží v zahraničních operacích, nepřišli o možnost zúčastnit se voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Pro příslušníky Armády České republiky platí ve vztahu k uplatnění volebního práva stejná pravidla jako v případě ostatních českých občanů, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí.

Odevzdání hlasu
Odevzdání hlasu

Na základě vzájemné součinnosti s Velvyslanectvím České republiky v Kábulu byla zřízena volební místnost přímo na letecké základně Bagrám v Afghánistánu, kde je dislokovaná 9. strážní rota. Volební komise byla složená ze zaměstnanců zastupitelského úřadu a vojáků roty.

Vojáci, kteří měli zájem se voleb účastnit, si před samotným nasazením požádali o vydání voličského průkazu. Protože průkazy vydávalo Ministerstvo vnitra až v době, kdy už byli všichni vojáci 9. strážní roty v Afghánistánu, dopravila je Armáda České republiky v rámci dopravních letů do rukou vojáků.

Volební místnost zřízenou na bagrámské základně využili také čeští vojáci, kteří slouží na spojenecké základně na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího (HKIA) v Kábulu. Ti se na Bagrám dopravili armádním Airbusem A-319.

V Kosovu slouží na velitelství operace KFOR v Prištině devět českých vojáků. Odvolili v budově velvyslanectví ČR v kosovském hlavním městě, kde byla zřízena volební místnost.

Odevzdané hlasy byly spolu s ostatními hlasy ze zahraničí na základě volebního zákona přiřazeny k hlasům sečteným ve Středočeském kraji, o čemž rozhodl los.

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 4.8, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Před volební místností v afghánském Bagramu Před volební místností v afghánském Bagramu Před volební místností v…
  • Odevzdání hlasu Odevzdání hlasu Odevzdání hlasu
  • Odevzdání hlasu Odevzdání hlasu Odevzdání hlasu
  • Vojáci úkolového uskupení HQ KFOR volili v budově Velvyslanectví ČR v Prištině. Vojáci úkolového uskupení HQ KFOR volili v budově Velvyslanectví ČR v Prištině. Vojáci úkolového uskupení HQ…
  • Vojáci, kteří chtěli volit na misi v zahraničí, si museli vyřídit voličský průkaz Vojáci, kteří chtěli volit na misi v zahraničí, si museli vyřídit voličský průkaz Vojáci, kteří chtěli volit na…
  • Volební místnost v kosovské Prištině Volební místnost v kosovské Prištině Volební místnost v kosovské…

Autor: 9. strážní rota BAF a úkolové uskupení HQ KFOR