Agentura logistiky vyjela letos sedmkrát na servisní zásahy do misí

Autor: Štefan Fabuš

Centrum zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč realizovalo v roce 2017 celkem sedm servisních výjezdů k jednotkám Armády ČR, které jsou nasazeny v zahraničních operacích, a jeden výjezd k provedení zákonných revizí elektrických spotřebičů a kryptografických prostředků u zahraničních pracovišť ministerstva obrany, a to v Monsu, Brunssumu, Ramsteinu, Ulmu, Ingolstadtu a Bruselu.

Příslušníci Centra zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč provedli poslední zahraniční servisní výjezdy roku 2017.

Novinkou byl výjezd servisní skupiny specialistů z centra k 15. úkolovému uskupení AČR na území Afghánistánu, kdy na základnách v Kábulu a Bagrámu provedli pod vedením velitele skupiny prap. Pavla Soldána rekonstrukci rozvodů elektrické energie staré budovy národního podpůrného prvku (tzv. OldNSE), dílen a zdravotnického kontejneru.

V Iráku se specialisté z centra zaměřili na servisní práce u 4. leteckého poradního týmu, kdy dle vyjádření velitele skupiny prap. Pavla Bednáře provedli preventivní profylaktické prohlídky zbraní, prohlídky a opravy optických přístrojů, revize elektrických zařízení a jejich příslušenství.

Pomohli i jinečtí dělostřelci

Standardně, jako v každém roce, provedli servisní práce na technice, která je nasazena v EUTM v Mali. V rámci 10. úkolového uskupení AČR provedli údržbu vozidel Iveco, Kajman a Tatra. Jak upřesnil kpt. Martin Dostál, zkontrolovali veškerou techniku, dále se zaměřili na servis zbraní, spojovacích prostředků, a to včetně revize elektro.

„Překonat náročné klimatické podmínky v místě provádění prací a absenci dílenských prostorů se podařilo i díky vstřícnému přístupu vojáků jineckého dělostřeleckého oddílu, kteří tvoří jádro 10. úkolového uskupení AČR,“ dodal kapitán Dostál.