Zahraniční mise » Aktuální mise » Afghánistán (Resolute Support) » Zpravodajství z mise » Absolventi kurzu CLS si i v Afghánistánu doplňují znalosti

Absolventi kurzu CLS si i v Afghánistánu doplňují znalosti

7.2.2017 • Příslušníci 18. polního chirurgického týmu (PCHT) pravidelně cvičí s vojáky, kteří absolvovali kurz poskytování první pomoci v boji (Combat Life Savers - CLS). Během výcviku si tak vojáci 14. Úkolového uskupení opakují a rozšiřují zdravotnické znalosti a dovednosti ve své odbornosti.

Ukázka použití a vybavení CLS batohu
Ukázka použití a vybavení CLS batohu

Pod vedením podplukovníka MUDr. Zdeňka J., velitele 18. PCHT, nejprve účastníci pracovali s konkrétními zdravotnickými pomůckami a prostředky dostupnými v CLS batohu, kterými jsou vybaveni v Afghánistánu. „Znalost zdravotnického batohu a schopnost se v něm co nejrychleji orientovat je základní dovedností každého CLS,“ upřesňuje velitel PCHT význam teoretické části výcviku, kterou doplnil praktickými zkušenostmi lékaře s používáním tohoto vybavení.

V následující praktické části vojáci procvičovali zajištění dýchacích cest, zástavu zevního krvácení i zavádění nitrožilních vstupů. Dále je zkušení zdravotničtí záchranáři nadporučík Mojmír Z. a poručík Jaromír P. učili zabezpečit žilní a kostní vstup pro tekutinovou resuscitaci, která se poskytuje v případě velké krevní ztráty. Účastníci se seznámili i s dalšími postupy a pomůckami, které nebyly součástí jejich kurzu v České republice.

Autor: podplukovník Martin K., CLS, nadporučice Alžběta Doubková, psycholog a tiskový a informační důstojník 14. ÚU

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Z teoretické části výcviku Z teoretické části výcviku Z teoretické části výcviku
  • Zavádění nitrožilních vstupů Zavádění nitrožilních vstupů Zavádění nitrožilních vstupů
  • Praktická zkouška zavádění nitrožilních vstupů Praktická zkouška zavádění nitrožilních vstupů Praktická zkouška zavádění…