Zahraniční mise » Aktuální mise » Mali » Zpravodajství mise » Vojáci z 11. úkolového uskupení v Mali prošli výcvikem letecké zdravotní záchranné služby

Vojáci z 11. úkolového uskupení v Mali prošli výcvikem letecké zdravotní záchranné služby

21.5.2018 • Již dva měsíce plní operační úkol v prostoru nasazení 11. úkolového uskupení AČR v EUTM (European Training Mission) Mali, které je složeno z příslušníků 132. dělostřeleckého oddílu spolu se specialisty ze 74. lehkého motorizovaného praporu, 102. průzkumného praporu, Velitelství výcviku-Vojenské akademie a Agentury vojenského zdravotnictví.

Instruktáž u vrtulníku MEDEVAC
Instruktáž u vrtulníku MEDEVAC

Od samotného počátku vojáci prováděli nácviky taktických činností na všech úrovních jednotky podle zařazení k plnění specifických úkolů. Poté přišla řada na celkové prověření reakcí ze stupně velitele úkolového uskupení a posléze velitelství EUTM-M. Všechny nácviky jednotka splnila velmi dobrým způsobem a ze strany velitelství mise EU byla hodnocena velice kladně.

Život v této zahraniční operaci není jen o střežení objektu velitelství, ačkoli se jedná o samotnou podstatu operačního úkolu. Nyní je v této africké zemi období sucha, teploty ve stínu přes den neklesají pod 40 stupňů Celsia a na slunci šplhají i k 60 stupňům. Kromě plnění operačního úkolu musí jednotka stále udržovat dovednosti, které si upevnila během intenzivní sedmiměsíční přípravy v České republice.

Střelecká, taktická a zdravotní příprava

Mezi hlavní oblasti, které se nejvíce procvičují, patří střelecká, taktická a zdravotní příprava. Jednotka také prošla dalšími nácviky k získání specifických dovedností jako je například nácvik se společností STARLITE, která pro misi EU zajišťuje MEDEVAC, což je letecká zdravotní záchranná služba. Jednotka se nejdříve musela seznámit s vrtulníky, které tato firma používá a se specifickými postupy při manipulaci a nakládání raněných. Poté přišlo na řadu cvičení, které prověřilo celkové schopnosti jednotky spolupracovat při záchraně života.

Cvičení bylo plánováno jako celkové prověření skupin ve střelecké, taktické a především zdravotní přípravě. Scénář incidentu v sobě skrýval riziko, které je zde každodenní, tedy nastřelení jednotky za přesunu. Úkolem skupiny bylo vyvázat se z kontaktu s útočníkem, provést prvotní ošetření zraněných příslušníků skupin s následnou celkovou prohlídkou a ošetřením spolu s nepřetržitým zajištěním životně důležitých funkcí, podat příslušné hlášení na velitelství mise, vyhledat a zajistit vhodnou přistávací plochu pro vrtulník a při jeho přiblížení ho bezpečně navést. Velitel uskupení vyhodnotil, že všechny skupiny splnily veškeré úkoly, které z daného scénáře vyplynuly velmi dobrým způsobem.

Vojáci chráni bezpečnost členů EUTM i mimo velitelství

Úkol zajišťování bezpečnosti členů velitelství EUTM se provádí nejen v objektu velitelství mise, ale i v případě jednání mimo velitelství. Jeden z nejvýznamnějších byl na konci března, kdy se konal meeting spojený s předáním humanitární sbírky samosprávě na předměstí Bamaka. Česká jednotka byla odpovědná za zajištění bezpečnosti celé akce včetně ochrany přizvaných hostů z ambasád umístěných v Bamaku. Při této příležitosti předal velitel české jednotky humanitární pomoc, která se skládala z dětského oblečení a hraček, představitelům místní samosprávy.

Na konci první třetiny působení 11. úkolového uskupení AČR EUTM Mali přijela do místa nasazení skupina VAT (Vulnerability Assessment Team). Samotná činnost skupiny VAT probíhala u jednotky celé dva dny, kdy byla komise seznámena se všemi dokumenty 11. ÚU AČR EUTM Mali, se systémem výcviku a především se stavem plnění operačního úkolu. Závěr skupiny VAT byl, že jednotka může plnit i nadále operační úkol bez omezení a všechny hodnocené oblasti splňují požadavky a standardy, které jsou vyžadovány pro zahraniční operace. Na závěr brigádní generál Štefan Muránský poděkoval celé jednotce za odvedenou práci a vyjádřil přání, aby pokračovala v nastaveném standardu až do konce nasazení.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
  • Velitel 11. ÚU AČR EUTM Mali při jednání se zástupci místní samosprávy Velitel 11. ÚU AČR EUTM Mali při jednání se zástupci místní samosprávy Velitel 11. ÚU AČR EUTM Mali při…
  • Předání humanitární sbírky Předání humanitární sbírky Předání humanitární sbírky
  • Instruktáž u vrtulníku MEDEVAC Instruktáž u vrtulníku MEDEVAC Instruktáž u vrtulníku MEDEVAC
  • Střelby z odstřelovacích pušek Střelby z odstřelovacích pušek Střelby z odstřelovacích pušek
  • Výcvik střely z pistole Výcvik střely z pistole Výcvik střely z pistole
  • Přistání vrtulníku MEDEVAC při cvičném zranění člena skupiny Přistání vrtulníku MEDEVAC při cvičném zranění člena skupiny Přistání vrtulníku MEDEVAC při…
  • Pěší patrola okolo velitelství EUTM-Mali Pěší patrola okolo velitelství EUTM-Mali Pěší patrola okolo velitelství…
  • Uvítání předsedy komise VAT (Vulnerability Assessment Team), zleva velitel EUTM-M brigádní generál Enrique Millan, zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský a velitel  11. úkolového uskupení AČR v EUTM Mali kapitán Lubomír Pánek. Uvítání předsedy komise VAT (Vulnerability Assessment Team), zleva velitel EUTM-M brigádní generál Enrique Millan, zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský a velitel 11. úkolového uskupení AČR v EUTM Mali kapitán Lubomír Pánek. Uvítání předsedy komise VAT…

Autor: 11. ÚU AČR EUTM Mali