Desáté úkolové uskupení si v Mali připomnělo svátek sv. Barbory

Autor: 10. úkolové uskupení AČR v EUTM Mali

Většinu 10. úkolového uskupení v operaci EUTM (European Training Mission) na území Mali tvoří vojáci 131. dělostřeleckého oddílu. Ani v daleké Africe kanonýři nezapomněli na tradice a oslavili svátek svojí patronky svaté Barbory.

Svatá Barbora se slaví i Mali

„Pravá levá, pravá levá, pravá levá,” ozývalo se jednu chvíli ze základny EUTM Mali v Bamaku. Ne, nebyl to intenzívní základní výcvik, ani nácvik pochodu na přehlídku. To jen jednotliví členové družstva se snažili sladit při chůzi na dřevěných lyžích, což byla jedna z několika disciplín soutěže pořádané na počest svaté Barbory.

Ve čtyřech disciplínách zaměřených na sílu, koordinaci pohybu, zapojení mozkových závitů, prostorové vidění a štafety v plavání, se utkalo pět čtyřčlenných družstev, včetně jednoho mezinárodního. Po vynikajících a velmi vyrovnaných výkonech se nakonec z vítězství radovalo družstvo z 1. týmu ochrany.

„Gratuluji všem k předvedeným výkonům. O pořadí rozhodovali pouze vteřiny a do poslední chvíle nebylo rozhodnuto o vítězi,“ dodal velitel kontingentu kpt. Jaromír Evan při předávání cen a blahopřání vítězům.

Celé odpoledne se neslo ve sportovním a slavnostním duchu a bylo důstojným připomenutím svátku dělostřelců, svaté Barbory. I přes zápolení a oslavy vojáci nezapomněli na svůj hlavní úkol, kterým je ostraha objektu velitelství operace EUTM v Bamaku.