Stonožka prostřednictvím vojáků v misi potěšila děti na základní škole v Bamaku

Autor: 10. úkolového uskupení AČR v EUTM Mali

Čeští vojáci potěšili v úterý 17. října děti ze základní školy v Bamaku. Předali jim školní pomůcky a hračky, které shromáždily děti z České republiky. Sbírku uspořádalo občanské hnutí Stonožka.

Stonožka pomáhá školákům v Bamaku

Družstvo 10. úkolového uskupení plnilo neobvyklý úkol. Vojáci naložili služební vozidla několika krabicemi s psacími a kreslícími potřebami a plyšovými hračkami a vyjeli do katolické školy Ecole de la Cathedrale – Enseignement Catholique.

Při příjezdu je za přítomnosti školního inspektora a duchovních představitelů křesťanské komunity v Bamaku přivítal ředitel školy, kterou navštěvuje přibližně 800 žáků ve věku od 6 do 16 let. Na rozdíl od České republiky zde školní docházka není povinná. Vojáci se od ředitele dozvěděli, že veškeré pomůcky a školní uniformy musí hradit rodiče, a proto jsou za dar z České republiky velmi vděční.

Než došlo na předání školních pomůcek na prvním stupni, tlumočník nejdříve dětem krátce představil hnutí Stonožka. Poté už školáci dostali do ruky nejen plyšáky, ale i další potřeby. Své nadšení z dárků dávali najevo hlasitým pokřikováním.

Při návštěvě třídy druhého stupně inspektor zdůraznil důležitost vzdělání a motivoval žáky k dobrým studijním úspěchům. Při loučení ředitel školy znovu poděkoval České republice za předané dary a uvedl, že každá pomoc ze zahraničí je pro žáky velkou motivací.