Čeští příslušníci mise EUTM se zapojili do bojů s teroristy v hotelovém komplexu v Mali

Autor: plukovník Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Na základě požadavku obdrženého cestou velitelství výcvikové mise Evropské unie Mali (EUTM-M) byly dne 18. června krátce po 16 hodině místního času postupně aktivovány dvě skupiny týmů rychlé reakce QRF (Quick Reaction Force) složené z příslušníků české 9. jednotky AČR EUTM Mali s úkolem zasáhnout proti útočníkům v areálu hotelového komplexu Le Campement Kangaba ležícího východně od Bamaka.

Čeští příslušníci mise EUTM se zapojili do bojů s teroristy v hotelovém komplexu v Mali

Po příjezdu do areálu se čeští vojáci zapojili do bojového kontaktu s teroristy a ve spolupráci s příslušníky malijských ozbrojených sil a dalšími složkami poté plnili úkoly při evakuaci a záchraně osob z přepadeného areálu, poskytování první pomoci raněným a doprovodu sanitních vozidel.

„Události, jako jsou tyto, jasně prokazují význam našeho působení v zahraničních operacích po boku partnerů a důležitost boje s terorismem přímo v oblastech jeho vzniku,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

„Naši vojáci, jejichž hlavním úkolem je ochrana velitelství mise, během incidentu prokázali vysokou míru profesionality a připravenosti,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář k zásahu naší jednotky, jejíž jádro v této rotaci tvoří příslušníci 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

Plnění úkolu na místě poté čeští vojáci předali dalším silám a v průběhu noci se vrátili zpět do areálu velitelství mise EUTM v Bamaku. Všichni čeští vojáci v Mali jsou v pořádku.