Zahraniční mise » Aktuální mise » Mali » Zpravodajství mise » Vztahy vojáků v Mali upevnil vojenský crossfit

Vztahy vojáků v Mali upevnil vojenský crossfit

25.4.2017 • Dne 22. dubna se na výcvikové základně v Koulikouru uskutečnil závod čtyřčlenných týmů ve „vojenském crossfitu“. Jednalo se vůbec o první závod tohoto charakteru organizovaný v rámci mise EUTM - MALI. Své zastoupení na soutěži měla i česká jednotka 9. úkolového uskupení AČR EUTM MALI a nevedla si vůbec špatně.

Disciplína
Disciplína "Aid man" – zdravotník

Samotný závod se skládal z osmi po sobě jdoucích disciplín. Většina z nich zahrnovala simulované činnosti, se kterými by se voják mohl setkat při plnění bojového úkolu. První byl přibližně 200metrový běh, při kterém každý člen skupiny musel nést dva truhlíky s náboji do kulometu. Tato disciplína byla pojmenována „machine gun provider“. Druhé kolo, „sapper“, česky „ženista“, představovalo naložení dvaceti pytlů s pískem na vojenské nákladní vozidlo a jejich následné vyložení. Při třetí disciplíně „mechanic“ musel každý člen týmu převalovat pneumatiku z vozidla IVECO po dráze 30 metrů. Následovalo klání pod názvem „aid man“, které simulovalo přenos raněného na nosítkách.

Na pátém stanovišti museli soutěžící prokázat svou přesnost při hodu granátem na cíl, přičemž za každý přesný granát bylo v závěru odečteno 5 sekund z celkového času. „Rifleman“ byl název šesté disciplíny, ve které se museli soutěžící podplazit pod obrněným vozidlem. Předposlední soutěž spočívala v odtažení nepojízdného sedmitunového vozidla pomocí lana po dráze 15 metrů a dostala název „battle damage recovery“ – „odtažení nepojízdného vozidla“. Poslední zbytky sil museli ze sebe závodníci vyždímat při závěrečném běhu na 200 metrů s 20kilogramovou zátěží na zádech, jehož název byl „cross the breach“, česky „překonání prostoru“.

Druhé místo pro české vojáky

Soutěže se zúčastnilo celkem 13 čtyřčlenných týmů. Své zastoupení zde měly například Belgie, Německo, Velká Británie, Irsko, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Litva, Mali. Jak již bylo zmíněno, hlavním cílem závodu bylo upevnit vztahy mezi příslušníky mise EUTM. Každý tým se však zároveň snažil podat co nejlepší výkon.

Česká čtveřice závodníků - tvořená třemi zástupci 71. mechanizovaného praporu poručíkem Miroslavem B., rotmistrem Tomášem H. a čet. Filipem V. a rotmistrem Milošem R. ze 41. mechanizovaného praporu -  překročila nakonec pomyslnou cílovou pásku v nejrychlejším čase, avšak vzhledem k menšímu počtu přesně hozených granátů obsadila nakonec skvělé 2. místo pro Českou republiku.

Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4.33, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Machine gun provider – běh s truhlíky plných nábojů do kulometu Machine gun provider – běh s truhlíky plných nábojů do kulometu Machine gun provider – běh s…
  • Sapper – ženista Sapper – ženista Sapper – ženista
  • Disciplína "Mechanic" – mechanik Disciplína "Mechanic" – mechanik Disciplína "Mechanic" – mechanik
  • Disciplína "Aid man" – zdravotník Disciplína "Aid man" – zdravotník Disciplína "Aid man" –…
  • Rifleman – bigoš (plazení) Rifleman – bigoš (plazení) Rifleman – bigoš (plazení)
  • Battle damage recovery – odtažení nepojízdného vozidla Battle damage recovery – odtažení nepojízdného vozidla Battle damage recovery –…
  • Cross the breach – překonání prostoru se zvýšenou zátěží Cross the breach – překonání prostoru se zvýšenou zátěží Cross the breach – překonání…
  • Vyhlášení výsledků – 2. místo pro český tým Vyhlášení výsledků – 2. místo pro český tým Vyhlášení výsledků – 2.…

Autor: 9. úkolového uskupení AČR EUTM MALI