Zahraniční mise » Informační servis » Zpravodajství » Vojáci v Mali nacvičovali s vrtulníky

Vojáci v Mali nacvičovali s vrtulníky

10.4.2017 • S cílem zdokonalit své taktické postupy v oblasti odsunu raněných a přizpůsobit je podmínkám mise EUTM – MALI proběhl ve dnech 3. až 5. dubna 2017 v jednotce 9. úkolového uskupení nácvik s jihoafrickou leteckou společností STARLITE, která zodpovídá za transport raněných příslušníků mise.

Až čtyři pacienti
Až čtyři pacienti

Již během půlroční přípravy před nasazením do zahraniční operace byl kladen veliký důraz na výcvik v oblasti takticko-zdravotní a na problematiku odsunu raněných zdravotními odsunovými prostředky (MEDEVAC). Ukázalo se, že naučené postupy jsou výborným stavebním kamenem pro zvládnutí cvičných situací během samotného působení v operaci.

Výcvik byl rozdělen do dvou částí. První se konala v prostoru letiště Bamako a obsahovala seznámení s veškerými odsunovými prostředky letecké společnosti STARLITE, se kterými by se příslušníci uskupení eventuálně mohli setkat. V této části pilot vojákům vysvětlil postupy při zajištění a označení přistávací plochy, způsoby přiblížení se k vrtulníku a způsoby použití všech hlavních i nouzových vstupů do vrtulníku. Následoval výklad lékařského personálu, který cvičícím upřesnil postupy připevňování zraněných na různé typy nosítek a jejich následné uložení do vrtulníku. Vše si na závěr příslušníci uskupení metodicky vyzkoušeli.

Druhá část, ostrý nácvik s vrtulníky, se odehrávala v prostoru vyprahlé a prašné střelnice vzdálené asi 50 km od města Bamaka, kde teploměr ukazoval 42°C ve stínu. Ve třech po sobě jdoucích dnech si všechny skupiny pod řízením zdravotního záchranáře jednotky vyzkoušely spolupráci při odsunu raněného. Rozehra vždy začala navázáním spojení s osádkou vrtulníku pomocí radiostanice ICOM, fungující na leteckých kmitočtech. Následovalo podání devítibodového hlášení (MEDEVAC REQUEST), ve kterém byl upřesněn počet raněných, rozsah jejich poranění a další informace potřebné pro přípravu osádky vrtulníku a pro přistání na místě určení.

Dříve než vrtulník doletěl na místo, bylo nezbytné určenou přistávací plochu vyčistit, označit a zajistit. Jakmile stroj „sednul“ na zem, byli ranění na pokyn lékaře přeneseni předem nacvičeným postupem na nosítkách do vrtulníku, kde si je převzal jeho zdravotní personál.

Celý tento výcvik byl pro příslušníky úkolového uskupení nejen velkým přínosem, ale zároveň i příjemným zpestřením při plnění operační úkolu. Přejme si jen, aby nebylo potřeba uplatňovat získané zkušenosti při reálné situaci.

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Až čtyři pacienti Až čtyři pacienti Až čtyři pacienti
  • Bez spolupráce to nejde Bez spolupráce to nejde Bez spolupráce to nejde
  • Je to dobře, můžeš sednout Je to dobře, můžeš sednout Je to dobře, můžeš sednout
  • Krytí vlastním tělem Krytí vlastním tělem Krytí vlastním tělem
  • Nácvik upoutání na nosítka Nácvik upoutání na nosítka Nácvik upoutání na nosítka
  • Navázání kontaktu Navázání kontaktu Navázání kontaktu
  • Trocha prachu Trocha prachu Trocha prachu
  • Vynášení raněného Vynášení raněného Vynášení raněného
  • Zajištění vrtulníku Zajištění vrtulníku Zajištění vrtulníku
  • Zvednout na tři a jdeme Zvednout na tři a jdeme Zvednout na tři a jdeme

Autor: poručík Miroslav Bednář, zástupce velitele 9. ÚU AČR EUTM Mali