12. jednotka AČR, Mali - EUTM

Výcviková mise EU v Mali (European Union Training Mission, Mali).
Jednotky mise EU jsou do Mali vysílány na základě požadavku malijské vlády.

  • O zřízení mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2071 z roku 2012 a žádosti malijské vlády.
  • Uvedená rezoluce vyzývá všechny členské státy OSN, regionální a mezinárodní organizace včetně Africké unie a Evropské unie k poskytnutí pomoci malijské vládě a malijským ozbrojeným silám formou výcviku a materiálního vybavení.
  • Česká republika se připojila k výcvikové misi Evropské unie European Training Mission (EUTM) v Republice Mali s cílem podpořit místní vládě oddané síly ve vedení ozbrojeného boje, zlepšit jejich taktiku i dovybavit je zbraněmi v jejich boji proti povstalcům.

Hlavními úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země.

Délka trvání mise EUTM Mali byla původně stanovená na 15 měsíců. Mise EU v Mali je nebojová, zaměřená na výcvik. Je rozmístěná v jihozápadní části Mali a cvičí vojáky ozbrojených sil, které jsou pod kontrolou legitimní malijské vlády.

Příspěvek ČR

Vláda České republiky dne 6. února 2013 vyslovila souhlas s působením příslušníků Armády ČR ve výcvikové misi EU v Mali. Následně byla účast schválena oběma komorami Parlamentu ČR. Mandát pro působení ČR ve výcvikové misi EU TM v Mali, který byl původně schválen do 30. června 2014, byl prodloužen do konce roku 2014. Návrh na jeho prodloužení schválila vláda 28. dubna 2014, o měsíc později, 29. května jej podpořil Senát a následně 18. června Poslanecká sněmovna.

Dne 20. října 2014 vláda schválila „Návrh na působení sil a prostředků resortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2015 a 2016 s výhledem na rok 2017“ a doporučila jej ke schválení Poslanecké sněmovně a senátu Parlamentu ČR, které následně dokument také schválily.

Dne 18. dubna 2016 pak vláda souhlasila s nasazením Armády České republiky v zahraničních misích v letech 2017 a 2018 s výhledem na rok 2019. Tento dokument následně na konci června 2016 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a v červenci pak pro návrh hlasovali také senátoři. Tím se prodlužuje nasazení sil a prostředků resortu MO ve výcvikové misi Evropské unie v Malijské republice.

Velitel 12. úkolového uskupení AČR převzal operační úkol dne 9. září 2018.

Úkolem jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády. Při plnění tohoto úkolu spolupracuje s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami.

kapitán Ing. Zdeněk Sluka

Velitelem 12. úkolového uskupení je kapitán Ing. Zdeněk Sluka.

Organizační jádro 12. úkolového uskupení AČR v EUTM Mali tvoří vojáci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Jednotka je doplněna o příslušníky 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce, 42. mechanizovaného praporu z Tábora, 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, 102. průzkumného praporu z Prostějova, 15. ženijního pluku z Bechyně, 14. pluku logistické podpory z Pardubic, 21. základny taktického letectva z Čáslavi, 24. základny dopravního letectva z Prahy, z Agentury vojenského zdravotnictví z Hlučína a Velitelství výcviku-Vojenské akademie z Vyškova.

Jednotka pokračuje v zabezpečení ochrany velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v hlavním městě Bamaku, v provádění doprovodů osob a konvojů. Dva vojáci jednotky se na základně Koulikoro (cca 60 km od Bamaka) podílejí na výcviku malijských vojáků.


Předcházející jednotky v misi EUTM


Vlastní stránky mise EUTM - anglicky:


Aktualizováno: 2. listopadu 2018