Střelby minometné čety v Lotyšsku připravily české vojáky k certifikačnímu cvičení

Autor: kapitán Michal Bogdan

Už čtyři měsíce působí minometná četa 71. mechanizovaného praporu z Hranic v Lotyšsku, kde společně s Kanadou tvoří bojové uskupení alianční předsunuté přítomnosti eFP na vojenské základně ve výcvikovém prostoru Adazi, nedaleko hlavního města Rigy. Čeští vojáci se zapojují do řady cvičení. Naposledy trénovali poskytnutí palebné podpory, o kterou požádal kanadský dělostřelecký návodčí.

Cílem bylo navést střelu na šest kilometrů vzdálený cíl. Dělostřeleckou palbu české minometné čety nejdříve naváděl kanadský pozorovatel. Další dva palebné úkoly měl na starosti český dělostřelecký návodčí, který si tak vyzkoušel navádění palby v zahraničním prostředí.

„Navádění 120mm minometů jsem dělal již několikrát, ale nyní to pro mě byla první zkušenost z nasazení v zahraničí. V průběhu střeleb jsme prověřili naši jednotku z připravenosti k nasazení v rámci kontingentu eFP,“ řekl český dělostřelecký návodčí rotmistr J. H. Poznamenal, že dobrou práci odvedli také vojáci z místa řízení palby (Fire Direction Centre).

Velitel družstva četař R. H. upozornil, že vojáci si také vyzkoušeli, jak se minomet chová při střelbě na písčitém podloží. „Střelbu z minometů jsme v Čechách trénovali ve výcvikovém prostoru Libavá, která ale jiný terén. Písek nás ale překvapil. Minomety se po prvních výstřelech dobře usadily a v dalších palebných úkolech již byly stabilní,“ popsal četař R. H.

Česká jednotka střelbami dovršila svůj výcvik v místě nasazení a je připravena na splnění certifikačního cvičení kanadského eFP.