Slavnostní nástup formálně zařadil českou jednotku do lotyšského Battlegroupu

Autor: kapitán Michal Bogdan

Za zvuku vojenské hudby defilují před shromážděnými hosty semknuté tvary pochodujících jednotek, nad jejich hlavami se nesou vlajky osmi států a jejich v čele kráčí podplukovník Sean French, vedoucí svůj poslední slavnostní nástup jako velitel mnohonárodního uskupení eFP (enhanced Forward Presence) ve státě Lotyšsko.

Dvanáctý červenec znamenal pro lotyšské uskupení eFP hned dva důležité milníky. Po půlročním působení stávající velení ukončovalo svoji činnost a předávalo ji nové rotaci, a zároveň se slavilo výročí prvního roku působení mise eFP v Lotyšsku. Pro Českou republiku měl tento nástup ještě jeden význam, protože v jeho průběhu došlo k symbolickému zařazení české a slovenské vlajky – národních symbolů nově participujících států – do nastoupených řad jednotek eFP.

Dorazil i kanadský premiér

Skutečnosti, že dva dny před samotným nástupem jednotku navštívil předseda kanadské vlády Justin Treudeau, celý slavnostní nástup řídil kanadský kontradmirál Brian Santarpia a mezi pozvanými hosty byli vysocí vojenští a političtí představitelé, pak zdůrazňovaly význam této události.

Za Českou republiku se slavnostního nástupu zúčastnili velvyslanec ČR v Lotyšsku Miroslav Kosek a zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra Ministerstva obrany generálmajor Jiří Verner. Ten v krátkém projevu vyzdvihl důležitost pobaltské mise spočívající v demonstraci jednoty států NATO. Poté symbolicky předal českou jednotku do struktury bojového uskupení eFP pod velením podplukovníka Stevena McBetha.

Po skončení slavnostního nástupu se generál Verner setkal s českými vojáky.