Čeští vojáci se v Litvě zúčastnili mezinárodního cvičení Namejs 2018

Autor: poručík Martin Jelínek

Příslušníci 1. rotního úkolového uskupení (1. RÚU) eFP Litva se 22. srpna přesunuli ze základny Rukla v Litvě na území sousedního Lotyšska, kde se konalo mezinárodní cvičení Namejs 2018, kterého účastnilo přes deset tisíc vojáků ze 13 zemí. Cvičení se uskutečnilo na konci srpna a česká jednotka, o síle přibližně 170 vojáků, byla složena převážně z příslušníků mechanizované roty s vozidly Pandur, kterou zabezpečovala četa podpory s vozidly Tatra.

„Naši vojáci působili jako jednotka protivníka tzv. OPFOR. Cvičení probíhalo v několika oblastech Lotyšska. Cílem bylo ověřit schopnost interoperability, vzájemné sladěnosti a schopnosti vést společně bojovou činnost lotyšské armády a jednotek NATO v rámci eFP Lotyško,“ uvedl velitel 1.RÚU eFP Litva podplukovník Jiří Líbal.

Obranný boj

První část byla zaměřena na procvičení schopností lotyšské národní gardy vést obranný boj proti silnějšímu a vycvičenějšímu protivníkovi, který byl reprezentován příslušníky české a polské jednotky.

Poté čekal českou jednotku stejný úkol, ale tentokrát s jiným protivníkem. S polskými vojáky se účastnili v roli OPFORu bojových operací proti lotyšské armádě podporované spojenci z NATO převážně z armád Španělska, Polska, Slovenska a Kanady.

Ukázali kvalitu a připravenost

Pro vojáky české jednotky bylo cvičení velkým přínosem a ukázalo kvalitu a připravenost. Největším kladem byla možnost zdokonalit se v boji v zastavěné oblasti na úrovni rota a to i s použitím bojových vozidel. Nejvyšší vojenský představitel Lotyšska generálporučík Leonīds Kalniņš ocenil vycvičenost, přístup a nasazení českých vojáků.

Nasazení 1.RÚU eFP v Litvě je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO. Litva požádala o přítomnost vojsk NATO na svém území.