Čeští vojáci v Kosovu vzpomněli na dva kolegy, kteří zahynuli před patnácti lety

Autor: 13. úkolové uskupení HQ KFOR

Příslušníci 13. kontingentu Armády České republiky si v Kosovu připomněli patnácté výročí úmrtí dvou českých vojáků - štábního rotmistra Luďka Severy a nadrotmistra Vlastislava Hendricha.

Čeští vojáci v Kosovu uctili památku kolegů

Před patnácti lety, přesně 14. září 2002, zahynuli při dopravní nehodě v rámci plnění služebních povinností dva vojáci 1. česko-slovenského praporu mise KFOR. Příslušníci 13. kontingentu Armády České republiky v operaci KFOR proto zorganizovali pietní akt a připomněli si památku štábního rotmistra Luďka Severy a nadrotmistra Vlastislava Hendricha. Zahynuli při dopravní nehodě obrněného transportéru OT-64 nedaleko tehdejší základny Šajkovac jen krátce před svým plánovaným návratem zpět do vlasti.

Vzpomínková akce se konala u pomníku, který stojí přesně v místě, kde se tragická nehoda stala. Dokladem důležitosti akce byla i účast současného velvyslance České republiky v Republice Kosovo Iva Šilhavého.

V současné době působí na velitelství KFOR české úkolové uskupení HQ KFOR tvořené devíti vojáky. V mezinárodním štábu se podílejí na plnění operačního úkolu, který je zaměřen na stabilizaci a monitorování situace v Kosovu a tím naplňují i odkaz našich padlých vojáků.