Kosovo (KFOR)

V současné době působí na velitelství KFOR Úkolové uskupení HQ KFOR, které tvoří 15. skupina devíti českých vojáků. Ti se v mezinárodním štábu podílejí na plnění operačního úkolu.

Kosovo (KFOR)

 

Velitel: podplukovník Ing. Luděk Krč
Operační úkol převzal: 14. srpna 2018
Doba nasazení: 08/2018 – 02/2019

Mnohonárodní mírová operace NATO na území Kosova byla zahájena 12. července 1999 pod názvem Joint Guardian. Od dubna 2005 operace nese název Joint Enterprise.

Jednotka AČR o síle praporu ukončila misi v Kosovu v roce 2011 šestnáctým kontingentem AČR a poté Úkolovým uskupením AČR a předala prostor své základny Šajkovac místním úřadům. Poslední část vojáků se z Kosova do České republiky vrátila 3. listopadu 2011.

Hlavním úkolem dvanáctileté české účasti v mírových silách KFOR bylo přispívat k vytváření a udržování bezpečného prostředí, které umožní pokračování mírového procesu a demokratického vývoje země bez přítomnosti mnohonárodních vojenských jednotek.

K dlouhodobým cílům patřila podpora příslušníků misí OSN v Kosovu (UNMIK) a Evropské unie (EULEX). Armáda České republiky se mírové zahraniční operace NATO účastnila od roku 1999. V současné době působí v rámci velitelství KFOR v kosovské Prištině devět českých vojáků.

Webové stránky NATO k operaci KFOR - anglicky:


Aktualizováno: 2. října 2018