Zdravotníky české armády ocenil ministr obrany Irácké republiky

Autor: pplk. Jindřich Plescher

Polní chirurgický tým Irák (PCHT) po více než půlročním působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve minulý týden ukončil operační úkol. Plnil je na výbornou nejen pro koaliční vojáky, ale především ve prospěch irácké armády a také ve prospěch civilního obyvatelstva. Během působení českých armádních zdravotníků bylo provedeno několik desítek chirurgických zákroků v náročných polních a klimatických podmínkách. PCHT byl zařazen jako součást americké polní nemocnice úrovně ROLE 2.

Zdravotníci AČR oceněni ministrem obrany Irácké republiky

Profesionalitou a vysokou odbornou způsobilostí si čeští zdravotníci vybudovali vysoké renomé nejen u koaličních partnerů, ale i u iráckých zdravotníků, u kterých rovněž PCHT prováděl mentorskou a edukační činnost.

Na závěr působení PCHT na území Iráku se dostalo českým zdravotníkům čestného pozvání na Ministerstvo obrany Irácké republiky. Zde je ministr obrany irácké republiky Erfan Mahmood Al-Hieali společně s velvyslancem ČR v Iráku Janem Vyčítalem osobně přivítal.

V projevu ocenil působení zdravotníků PCHT na území Iráku a poděkoval za jejich nasazení v boji proti tzv. Islámskému státu. Zároveň zdůraznil, že se jedná o skutečně mezinárodní vojenskou spolupráci a začátek nové etapy vztahů mezi Irákem a Českou republikou. Na závěr osobně předal příslušníkům PCHT děkovné certifikáty.

Po slavnostní ceremonii čekala na armádní zdravotníky ještě návštěva české ambasády v Bagdádu. Po dlouhé době se příslušníci PCHT ocitli na výsostném území ČR, kde je přivítal český ambasador a kolektiv velvyslanectví. Na jeho půdě se uskutečnil slavností nástup jednotky a její příslušníci převzali z rukou velvyslance pod státní vlajkou pamětní medaile operace Inherent Resolve.