Z Iráku se vrátil Polní chirurgický tým

Autor: plukovník Jan Šulc

V sobotu 17. června krátce po 19. hodině dosedl na plochu vojenského letiště Praha-Kbely speciál Armády České republiky Airbus A-319 CJ. Na jeho palubě se z Iráku vrátilo po více než šesti měsících sedmnáct příslušníků 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT-I). Přímo na ploše letiště je očekával náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Z Iráku se vrátil Polní chirurgický tým

„Jistě si pamatujete na tu noc 5. prosince, kdy jsem se byl s vámi rozloučit na letišti v Ruzyni a slíbil, že vás také přivítám zpět doma. Dnes svůj slib plním a chci vám poděkovat za práci, kterou jste v Iráku odvedli,“ řekl v úvodu setkání po příletu generál Bečvář a dodal: „Působili jste v nesmírně obtížných podmínkách a to nemluvím jen o bezpečnostní situaci v oblasti blízko bojové linie a náročném klimatu, ale i o zázemí. Když si my tady představíme nemocnici, tak máme před očima čistou budovu se spoustou vybavení, ale vy jste operovali v opravdu improvizovaných podmínkách v objektu bývalých garáží.“

V Iráku byli čeští armádní zdravotníci začleněni do sestavy americké polní nemocnice úrovně ROLE 2 a nasazeni na západním hrotu operace Inherent Resolve. Jejich hlavním úkolem byla zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil, ale během svého nasazení řešili i následky těžký zranění civilních obětí bojů proti Daesh.

Provedli téměř padesát chirurgických výkonů

Na otázku jak náročné takové působení je, odpověděl velitel týmu podplukovník Radek Uher: „Působení v těchto podmínkách je velmi náročné, ale je nutné si uvědomit, že jsme prováděli nezbytné urgentní život zachraňující zákroky, které nebylo možné odkládat dalším transportem raněných.“

Během svého působení tak PCHT-I provedl v těchto nelehkých podmínkách na 49 náročných chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii a podílel se rovněž na řešení několika hromadných příjmů raněných (MASCAL). Činnost a profesionalita českého PCHT-I byla po celou dobu nasazení vysoce ceněna jak iráckou stranou, tak i koaličními partnery.