Zahraniční mise » Aktuální mise » Irák » Zpravodajství » Liberečtí chemici v Iráku vzdělávají tamní vojáky a spolupracují se zahraničními vojáky

Liberečtí chemici v Iráku vzdělávají tamní vojáky a spolupracují se zahraničními vojáky

Už dva měsíce působí na území Irácké republiky výuková a výcviková mise. Jde o 1. výcvikovou jednotku chemického vojska Irák, která je tvořena dvanácti příslušníky 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Až do srpna letošního roku bude první rotace jednotky v rámci operace Inherent Resolve vykonávat poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN).

Briefing před výjezdem mimo koaliční základnu
Briefing před výjezdem mimo koaliční základnu

Čeští vojáci působí na základně Al Taji, která se nachází zhruba 30 kilometrů severně od Bagdádu a patří irácké armádě. Menší část včetně letiště je svěřena do využívání koaličním vojskům. Liberečtí chemici jsou zařazeni pod australsko-novozélandské úkolové uskupení ANZAC, jehož úkolem je výuka příslušníků irácké armády v různých oblastech vojenské činnosti – od předsunutých leteckých návodčí přes taktiku pěších a mechanizovaných jednotek a nově až po ochranu proti zbraním hromadného ničení. Armáda USA pak poskytuje potřebné zázemí – od stravování, přes ubytování, po základní pracovní prostory.

Proškolili 75 iráckých instruktorů

„V prvním běhu projde školením 75 iráckých instruktorů v oblastech dekontaminace, chemického a radiačního průzkumu, odběru vzorků a systému výstrahy a varování. Iráčtí kolegové si naší přítomnosti velmi váží a oceňují naši ochotu pomoci v jejich boji proti Da’eš,“ uvedl k zahájení mise velitel jednotky major Petr Breda.

Chemici mají nelehký úkol, a to prošlapat cestičky spolupráce s příslušníky armád Austrálie, Nového Zélandu, USA, Slovenska, Polska či Singapuru a vytvořit veškeré pracovní zázemí pro sebe a především pak své nástupce v dalších rotacích. S iráckými kolegy už také diskutovali o průběhu a obsahu výuky. Tohoto jednání se mimo jiné zúčastnili velitel posádky Taji brigádní generál Khaddim, velitel chemického pluku štábní generál Al-Satar a velitel chemické školy brigádní generál Rafa‘.

Spolupracují s armádami z Austrálie a Nového Zélandu

Příslušníci české armády také získali unikátní příležitost spolupracovat s armádami Austrálie a Nového Zélandu, které spolu historicky spolupracují od počátku první světové války v úkolovém uskupení jménem ANZAC. Krátce po příjezdu chemiků na místo byla velitelem ANZAC, plukovníkem Calhounem, zorganizována stmelovací soutěž, ve které si i čeští vojáci vedli velmi dobře. Počasí i prostředí bylo učebnicově vojenské, ale i v intenzivním dešti a po kotníky v bahně se chemikům dařilo zdárně plnit úkoly vyhledávání improvizovaných výbušných zařízení, první pomoci v boji nebo týmové spolupráci při přesunech těžkým terénem s raněným. Čeští chemici si tak hned od začátku vysloužili respekt svých kolegů od protinožců.


Fotogalerie
  • Prohlídka střelnice Prohlídka střelnice Prohlídka střelnice
  • Briefing před výjezdem mimo koaliční základnu Briefing před výjezdem mimo koaliční základnu Briefing před výjezdem mimo…
  • Brána do areálu Brána do areálu Brána do areálu
  • Čeští chemici na základně Taji Čeští chemici na základně Taji Čeští chemici na základně Taji
  • Česká a australská jednotka při výcviku Česká a australská jednotka při výcviku Česká a australská jednotka při…