Italská ministryně obrany Roberta Pinotti navštívila koaliční síly na misi v Iráku

Autor: mjr. Lenka Haberová, Hlavní velitelství Vojenské policie

Výcvikové středisko irácké federální policie (Federal Iraqi Police Special Training School - FIPSTS), kde působí i sedmičlenná výcviková jednotka českých vojenských policistů, navštívila italská ministryně obrany Roberta Pinotti.

Italská ministryně obrany Roberta Pinotti navštívila koaliční síly v Iráku

Šéfka italského resortu obrany se seznámila s probíhající přestavbou ubytovacích prostor campu, který je v areálu výcvikového střediska. Po jeho dokončení by v něm měli být ubytováni všichni instruktoři, kteří na policejní škole vyučují. Nejpočetněji jsou mezi instruktory italského kontingentu zastoupeni samozřejmě italští Carabinieri. Na výcviku se vedle Čechů podílí i finská státní policie, švédská vojenská policie a kanadská královská horská policie. Jejich řady by od července letošního roku mohlo rozšířit třiadvacet rumunských vojenských policistů.

Mezi pozvanými hosty byla i čtyřčlenná delegace Policie České republiky, kterou v doprovodu zástupce velvyslance České republiky v Iráku Karla Ulíka vedl první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek. Ten během své návštěvy předal ocenění vybraným policistům TF Police, poděkoval všem za jejich úsilí a popřál mnoho úspěchů při dalším vzdělávání iráckých policistů.

Vojenští policisté cvičí irácké kolegy

Čeští vojenští policisté se v Bagdádu podílí na výcviku irácké policie v rámci úkolového uskupení TF Police, kterému velí italští Carabinieri. Své kolegy zde čeští vojenští policisté vystřídali letos v únoru. Jejich šestiměsíční činnost je zaměřena na výuku základních policejních činností v oblasti střelecké, taktické a zdravotnické přípravy. A nejsou zde jedinými Čechy. V základních, pokročilých i specializačních kurzech připravují irácké policisty společně s instruktory Policie České republiky.

Vedle výcviku se čeští vojenští i státní policisté podílí na tzv. inprocessingu nových studentů. „Cílem tohoto procesu je zejména ověření, že budoucí studenti nepředstavují pro instruktory bezpečnostní riziko. Zjištěné údaje zpracovává americká armáda. Pokud zjistí, že student již má nějaký negativní záznam z minulosti, není ke studiu ve Výcvikovém středisku irácké federální policie připuštěn,“ řekl velitel 2. výcvikové jednotky Vojenské policie v Iráku major Viktor Chalupa s tím, že před nástupem do stanoveného kurzu musí tímto procesem projít všichni iráčtí studenti.