Druhá jednotka libereckých chemiků chystá pro irácké kolegy od září nový obor

Autor: 2. výcviková jednotka chemického vojska

V pořadí druhá mobilní výcviková jednotka z libereckého pluku radiační, chemické a biologické ochrany začala působit na území Iráku na základně Al-Taji. Po srpnovém převzetí operačního úkolu začala jednotka s výcvikem padesáti příslušníků iráckého chemického vojska na chemické škole v rámci zahraniční operace Operation Inherent Resolve.

Během čtrnácti dnů vojáci druhé výcvikové jednotky převzali řadu informací od svých předchůdců. Kromě základní orientace na základně, bezpečnostních opatření, úrovně znalostí iráckých studentů a principu výuky došlo i k seznámení s představiteli iráckého chemického vojska.

Hlídat bezpečnost není snadný úkol

„Naší prací je zajistit ostatním bezpečí. Není to ve zdejších klimatických podmínkách snadný úkol. Přes den teploty dosahují bezmála 50 stupňů, což v kombinaci s vysokou prašností a balistickou ochranou není vůbec příjemná kombinace,“ řekl velitel týmu force protection nrtm. J. A.

První kurz pro irácké posluchače pod taktovkou českých vojáků začal již týden po příjezdu. Předmětem výuky zůstaly i nadále všeobecné znalosti z ochrany proti zbraním hromadného ničení, chemický a radiační průzkum, dekontaminace, odběr chemických vzorků a nově také systém varování a uvědomování. Od září přibude také nový kurz výcviku laboratorních specialistů, který bude probíhat v Bagdádu.

Iráčtí posluchači mají do učení chuť

Posluchači kurzu navazují na znalosti získané během prvního běhu. „Mají dobré základy v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení, které jsou navíc podpořené praktickými zkušenostmi. Znalosti průzkumu a dekontaminace jsou u posluchačů na slušné úrovni. Je vidět, že problematika jim není cizí. Zároveň je u nich jasně patrná chuť se učit a vstřebávat nové znalosti,“ řekl velitel prvního výcvikového týmu npor. F. Ch.