Polní chirurgický tým v Iráku ošetřil přes padesát pacientů. Teď úkol předal dalším

Autor: podplukovník Radek U., velitel PCHT Irák

Po více než půl roce působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve ukončili příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT Irák) svoji činnost a předali plnění operačního úkolu norským kolegům. To se uskutečnilo od 1. do 7. června.

Český polní chirurgický tým předal v Iráku operační úkol

Český polní chirurgický tým působil na západním hrotu operace Inherent Resolve a od prosince loňského roku byl včleněn do americké polní nemocnice úrovně ROLE 2. Jelikož se jednalo o jednorázové nasazení PCHT Irák bez předešlého a následného střídání, bylo nejprve nutné nastavit veškeré funkční mechanismy spolupráce jak s americkými zdravotníky na odborné úrovni, tak i s jejich logistikou, která polní chirurgický tým v místě nasazení zajišťovala.

Během svého působení tým provedl 49 chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii, z toho bylo provedeno 44 akutních a 5 plánovaných zákroků. Ošetřeno bylo 53 pacientů a tým se podílel i na úspěšném zvládnutí několika hromadných příjmů raněných (MASCAL).

S prací týmu se během své návštěvy koncem března letošního roku mohl přímo v Iráku seznámit také náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář. „Na vaši práci jsem opravdu hrdý. Neberte to jako klišé, ale po rozhovorech s iráckými partnery i zástupci koaličních sil se mi jen těžko hledají patřičná slova uznání, protože to, co jsem o vašich výkonech slyšel, je skutečně excelentní. Děláte zde naší armádě a českému vojenskému zdravotnictví čest. Jste důkazem, že to vše má smysl a že Česká republika je připravena rychle a účinně pomoci svým partnerům,“ konstatoval Josef Bečvář.

Zachránili život iráckým i koaličním vojákům

Ve čtvrtek 1. června se pak u příležitosti ukončení plnění operačního úkolu uskutečnil slavnostní nástup příslušníků PCHT Irák. Velitel mezinárodního úkolového uskupení začal své vystoupení k příslušníkům vřelými slovy: „Budete mi chybět. Nejen, že jste zachránili životy mnoha iráckých a koaličních vojáků, ale také jste zachránili život několika iráckým dětem. Není slov, která by mohla popsat vděčnost jejich rodičů,“ řekl.

Po té předal osobně každému členovi polního chirurgického týmu písemné ocenění za jejich službu. Potěšilo i uznání hlavního seržanta základny: „Čeští vojáci jsou profesionálové, nebojí se výzev, úkoly si neulehčují, jsou pracovití, staví se k problémům čelem. V budoucnu s nimi budu vždy rád spolupracovat,“ ohodnotil jejich práci.

Ve stejný den pak český Polní chirurgický tým Irák ocenil i zástupce velení mezinárodní operace Inherent Resolve brigádní generál Rick A. Uribe, který jako poděkování za výkony celého týmu předal jeho veliteli svou pamětní minci.

Přesto, že se jednalo pouze o jednu rotaci českých zdravotníků v Iráku, podařilo se jim zanechat nesmazatelné stopy nejen mezi koaličními partnery na základně, ale především v srdcích všech, kterým pomohli.