Zahraniční mise » Aktuální mise

Aktuální mise

Vzhledem k mezinárodním závazkům a především k maximálnímu nárůstu schopností komplexního zabezpečení nasazených českých jednotek v misi ISAF v Afghánistánu bylo vytvořeno Úkolové uskupení AČR ISAF (dále jen ÚU AČR ISAF).

Úkolem 3. SR BAF je provádět bezpečnostní opatření v severní části bezpečnostní zóny Bagrám v rámci společných operací s americkými partnery s cílem eliminovat nepřátelské aktivity namířené proti základně Bagrám. Tohoto je dosahováno především prováděním patrol na vozidlech i pěšky s cílem eliminovat nepřátelské aktivity v prostoru bezpečnostní zóny Bagrám.

V současné době působí na velitelství KFOR 7. skupina českých vojáků. Ti se v mezinárodním štábu podílejí na plnění operačního úkolu.

Tato vojenská operace má mandát k ochraně plavidel, která jsou součástí Světového potravinového programu (WFP). Ten zabezpečuje dodávky potravin a pomoc utečencům v Somálsku.

Na základě žádosti Egypta a mezinárodní organizace dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky v operaci MFO. Od 4. listopadu 2013 v misi slouží jednotky leteckého kontingentu - letecký a pozemní personál AČR - s letounem CASA C-295M.

Cílem operace Althea je zachovat bezpečí a mír, ale mise má také přispět k většímu pokroku Bosny a Hercegoviny na cestě k evropské integraci a k potírání korupce a organizovaného zločinu.

Výcviková mise EU v Mali (EU TM Mali)
Jednotky mise EU jsou do Mali vyslány na základě požadavku malijské vlády.

Česká republika se účastní spojenecké operace Active Fence, která je zaměřená na posílení aliančního Integrovaného systému protivzdušné obrany jižní části Turecka, kde působí společně s jednotkami protivzdušné obrany Německa, Nizozemska, USA vybavenými systémy protivzdušné obrany PATRIOT.

Vojáci Armády České republiky se k plnění úkolů v těchto zahraničních misích vysílají na základě požadavků mezinárodních vládních organizací (EU, OSN, OBSE).