Zahraniční mise » Aktuální mise » BiH (EUFOR - ALTHEA) » Bosna a Hercegovina (ALTHEA - EUFOR)

Bosna a Hercegovina (ALTHEA - EUFOR)

Cílem operace ALTHEA je poskytovat pomoc ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny s budováním schopností, výcvikem jednotek a podporovat udržování bezpečného a stabilního prostředí v zemi.

Vlajka Evropské unie

Operace Evropské unie EUFOR v Bosně a Hercegovině - ALTHEA

16. skupina AČR - HQ EUFOR

Evropská unie převzala odpovědnost za mírovou mnohonárodní operaci na území Bosny a Hercegoviny od sil NATO dne 2. prosince 2004.

Bosna a Hercegovina

Příslušníci Armády České republiky se od června 2010 vysláním dvou důstojníků do Velitelství EUFOR v Sarajevu znovu zapojili do mnohonárodní mírové operace Evropské unie na území Bosny a Hercegoviny. Předchozí činnost našich vojáků v této misi byla ukončena v červnu 2008.

Od 5. prosince 2017 působí 16. skupina Armády České republiky EUFOR v operaci ALTHEA pod velením  podplukovníka Ing. Jiřího Kubíka  ze základny Butmir v Sarajevu. Velitel zastává pozici staršího důstojníka-specialisty řízení skladování zbraní a munice a major Mgr. Ivan Janeček je na pozici staršího důstojníka-specialisty na zbraně hromadného ničení. Svojí činností se přímo podílejí na výcviku a rozvoji schopností ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny.

Vlastní stránky mise ALTHEA - anglicky:

Předchozí skupiny:


Aktualizováno: 9. února 2018


Fotogalerie
  • Vstupní ceremoniál - zleva: velvyslanec ČR v BiH Tomáš Szunyog, velitel operace Althea generálmajor Bernhard Bair, major Jiří Hanke Vstupní ceremoniál - zleva: velvyslanec ČR v BiH Tomáš Szunyog, velitel operace Althea generálmajor Bernhard Bair, major Jiří Hanke Vstupní ceremoniál - zleva:…
  • Major Jiří Hanke předává českou vlajku ke vztyčení na velitelství sil EUFOR - Althea v Sarajevu Major Jiří Hanke předává českou vlajku ke vztyčení na velitelství sil EUFOR - Althea v Sarajevu Major Jiří Hanke předává…