Vozidlo Humvee se z mise přesunulo do Vojenského technického muzea v Lešanech

Autor: pověřený tiskový a informační důstojník 15. úkolového uskupení

Pardubice – Bagram - Kábul – Pardubice. Tuto trasu absolvoval tento týden nákladní letoun An-124, známý jako Ruslan, který letěl za českými jednotkami působícími na základnách v Bagramu a Kábulu v Afghánistánu. Vezl jim rezervní munici a zbraně, naopak nakládal vozidlo Humvee.

Zásobení a přezbrojení jednotek v Afghánistánu – „Goodbye Humvee forever“.

Největší sériově vyráběné transportní letadlo na světě převáželo materiál v rámci nastaveného systému zásobování českých vojáků v zahraniční operaci. Jednalo se zejména o doplnění rezerv munice, zbraní a dalšího nezbytného materiálu, který nelze pořídit v místě nasazení.

Z operace byl současně odsunut majetek, který tam už nemá další využití. Do letadla vojáci naložili například vozidlo Humvee, jehož původní označení je HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), které řadu let používali v rámci plnění operačního úkolu v Afghánistánu. Důvodem přepravy bylo to, že další provozování vozidla již nebylo rentabilní. Humvee bude k vidění ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

Přeprava byla zabezpečena v rámci projektu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution), který sdružuje dvanáct zemí NATO a dvě partnerské země (Finsko a Švédsko). Tento projekt, jehož členem je i Česká republika, slouží k dočasnému zabezpečení letecké přepravy pro jednotky aliance.

Všechny české jednotky nasazené v rámci mise Resolute Support budou v průběhu října přezbrojeny novějšími typy automatických pušek CZ 805 BREN A1MC.