Vojáci na afghánské základně v Kábulu hasili požár. Naštěstí šlo jen o praktické cvičení

Autor: nadporučík Radim Pekař, pověřený tiskový a informační důstojník 16. úkolového uskupení

V úterý 23. ledna dopoledne se na afghánské základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) uskutečnil kurz preventivních požárních hlídek nazvaný Fire Warden Training. Jak název napovídá, určen byl pro vojáky, kteří jsou vyčleněni do požárních hlídek. Ty slouží k prvotní likvidaci požáru a záchraně osob až do převzetí zásahu profesionálními hasiči.

Vojáci v Kábulu hasili požár, naštěstí jen cvičný

Vojáci nejdříve absolvovali teoretickou přednášku o podmínkách, příčinách, prevenci a způsobech likvidace požáru. Pro všechny z nich se jednalo o opakování. Tyto vědomosti totiž patří do běžné znalostní výbavy každého českého vojáka. Součástí přednášky byla ukázka předmětů, které se snadno mohou stát příčinou požáru. Jednalo se zejména o elektrická zařízení – nekvalitní či staré a zanedbané prodlužovací kabely, nabíječky a přímotopy.

Po prohlídce moderní požární techniky, která slouží k zásahům v rámci základny HKIA, přešli účastníci k závěrečné a nejdůležitější části kurzu. Tou byl nácvik likvidace požáru malého rozsahu za použití ručních hasicích přístrojů. Vojáci si mohli vyzkoušet hasicí přístroje jak práškové, tak sněhové. Těmi hasili hořící směsici vody a nafty v kovových vanách.

Hlavním lektorem kurzu byl důstojník požární bezpečnosti základny HKIA. Veškerá výuka a instruktáž se uskutečnila v anglickém jazyce. „I pro člověka, který není v angličtině zrovna přeborník, byl kurz srozumitelný, pochopitelný a výstižný. Přístup lektorů byl nejen profesionální, ale také přátelský,“ pochválil výcvik a jeho atmosféru četař T. N. Dodal, že při kurzu mimo jiné zjistil, že ani opravdu malý požár není snadné uhasit běžně dostupnými prostředky.