V Afghánistánu volilo prezidenta 99 vojáků

Autor: Tiskový informační důstojník 9. strážní roty

Čeští vojáci na letecké základně Bagram ve dnech 12. a 13. ledna 2018 také volili prezidenta České republiky.

Volby prezidenta České republiky v Afghánistánu

Příslušníci 9. strážní roty a čeští zástupci velitelství mise Resolute Support, kteří plní operační úkol na letecké základně Bagram, se také účastnili prvního kola volby prezidenta České republiky. Možnost využít svého ústavního práva jim zprostředkoval zastupitelský úřad Ministerstva zahraničních věcí. Pro tyto účely byla vytvořena volební komise složená jak z vojáků 9. strážní roty, tak ze zaměstnanců Velvyslanectví České republiky v Kábulu. Volební místnost byla zřízena v blízkosti ubytovacích prostorů jednotky ve víceúčelové budově české strážní roty na letecké základně Bagram.

Protože vojáci jsou v zahraničí již několik měsíců, nechala se většina v Afghánistánu zapsat do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem v Kábulu. Z tohoto seznamu se vojáci nechají po ukončení voleb opět vyřadit, aby mohli volit doma. Někteří vojáci si samostatně požádali již v České republice před odletem o voličský průkaz. Tenjim pak doručil zástupce Velvyslanectví České republiky v Kábulu den před volbami.

Vojáci se zajímali o situaci v České republice

„Jsem rád, že se vojáci, i přes řadu úkolů spojených s bojovým patrolováním i ochranou základny, zajímali o aktuální politickou situaci v České republice, sledovali prostřednictvím internetu vyjádření prezidentských kandidátů, a jak jsem byl několikrát svědkem, živě diskutovali o názorech na ně,“ zhodnotil velitel 9. strážní roty kapitán Roman Rostás přístup vojáků k prezidentským volbám. Pro všechny byly na ubytování a pracovištích vyvěšeny seznamy kandidátů a vzory volebních lístků.

Samotné volby se uskutečnily ve stejných časech jako v České republice, ovšem s časovým posunem. Odevzdání volebních lístků bylo zahájeno i ukončeno o tři a půl hodiny dříve. Sčítání volebních lístků probíhalo ve stejnou dobu jako v České republice, tedy od půl šesté místního času. K volbám ze 104 zapsaných voličů na zvláštním seznamu přišlo 99 voličů.