Příslušníci 16. úkolového uskupení byli v Kábulu dekorováni medailemi

Autor: nadporučík Radim Pekař, pověřený tiskový a informační důstojník 16. úkolového uskupení

Na základně na Mezinárodním letišti Hámida Karzaje v Kábulu se 4. května v dopoledních hodinách uskutečnil slavnostní nástup 16. úkolového uskupení AČR. Zástupce velitele základny americký plukovník William E. Courtemanche na něm předal českým vojákům Medaili NATO Non-Article 5 za službu v misi Resolute Support. Příslušníci dále od zástupkyně velvyslance České republiky v Afghánistánu Nory Jurkovičové převzali pamětní medaili 16. úkolového uskupení.

Společně s českými vojáky se slavnostního ceremoniálu účastnili také jejich slovenští kolegové. Velitel 7. slovenského kontingentu podplukovník Roman Majerčiak poděkoval velení základny za podporu a zejména udržování vysoké bezpečnostní úrovně základny. To považuje za nezbytnou podmínku, aby každý příslušník kteréhokoliv koaličního vojska mohl řádně vykonávat svůj díl společné práce.

Plukovník Courtemanche připomněl, že na základně se v současné době setkává velké množství různých národností. „Vážím si práce všech, kteří plní své povinnosti daleko od rodin a podílejí se na zajištění bezpečnosti v Afghánistánu,“ sdělil nastoupeným vojákům.

Velitel 16. úkolového uskupení plukovník Pavel Levý vyjádřil přesvědčení, že se českým vojákům daří v místě nasazení naplňovat vysoká očekávání koaličních partnerů. „Žádám vás, abyste před koncem našeho nasazení nepolevovali ve svém úsilí,“ dodal ke svým podřízeným.

Slavnostním ceremoniálem totiž operační úkol 16. úkolového uskupení nekončí. Dekorované vojáky čeká v Kábulu ještě několik týdnů služby.