Oslavy 99. výročí vzniku Československa si připomněli vojáci v Kábulu i Bagrámu

Autor: pověřený TID základny HKIA, tiskový informační důstojník 9. strážní roty BAF

Den vzniku samostatného československého státu, od něhož letos uplynulo 99 let, oslavovali lidé nejen v České republice. Na významné výročí nezapomněli ani vojáci, kteří slouží v Kábulu a Bagrámu.

Bagram v Afghánistánu.

Příslušníci Armády České republiky se svými kolegy z Ozbrojených sil Slovenské republiky ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky oslavili výročí na základně v Kábulu na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího.

Součástí oslav byly mimo jiné sportovní aktivity, jídlo z české a slovenské kuchyně a prezentace České a Slovenské republiky. V rámci oslav byl velitel 377. vrtulníkové letky Afghánské národní armády plukovník Farid Sahim dekorován medailí ministra obrany České republiky.

„Během oslav se uskutečnilo několik akcí. Od neformálních sportovních aktivit až po oficiální udílení medailí za přítomnosti velitele základny, tureckého generála Çola a dalších významných hostů. Na celém dni oceňuji především výbornou atmosféru a kolegialitu, která panovala mezi Čechy a Slováky,“ uvedl jeden z organizátorů oslav v Kábulu.

Oslavy v Bagrámu

Den vzniku samostatného československého státu si připomněli také vojáci 9. strážní roty na letecké základně Bagrám v Afghánistánu. Ráno během slavnostního nástupu vyvěsili státní vlajku. Českou státní hymnu jim k tomu zahrála americká vojenská kapela. „Udělali jsme to rádi, líbí se nám být součástí tradice našich koaličních partnerů,“ sdělil velitel amerického souboru.

Během předání služby na americkém velitelství velitel roty kapitán Roman Rostás význam svátku krátce objasnil také širšímu velení amerického úkolového uskupení. Mimo jiné řek, že Spojené státy americké hrály významnou úlohu při vzniku Československa a byly jednou z hlavních mocností, které vznik nové republiky akceptovaly. Součástí bylo také promítnutí dobových záběrů z roku 1918 vyobrazujících návrat prezidenta T. G. Masaryka do vlasti.

Oslavy státního svátku zakončilo večerní promítání krátkého dokumentu o československých legionářích a filmu Veliké bourání, dramatického zpracování práce prezidenta T. G. Masaryka během první světové války. Promítání se mimo českých vojáků zúčastnili také koaliční kolegové. Základna je na podobné události vybavena prostorem s kapacitou téměř 200 osob.

Vojáci si tak připomněli legionářskou tradici boje za svobodu a demokracii, upevnili spojenecké svazky a příjemně strávili společný večer. „Oslavy státního svátku jsou důležité nejen k udržování tradic, ale také dobrým způsobem jak zvyšovat morálku a motivaci jednotky,“ uzavřel vrchní praporčík roty nadrotmistr P. D.