Jednotku 21. leteckého poradního týmu ocenilo velení Afghánských vzdušných sil

Autor: kapitán Miloš M. a praporčík Tomáš B.

Vysocí představitelé Afghánské islámské republiky a velení Afghánských vzdušných sil v čele s generálem Muhammadem Masumem ocenili příslušníky 21. leteckého poradního týmu (21. AAT) za vynikající spolupráci v oblasti výcviku prezidentské letky.

Jednotka 21. AAT byla oceněna velením Afghánských vzdušných sil

Výcvik byl zaměřen především na taktickou činnost palubních střelců vrtulníků typu Mi-17 prezidentské ochranky. Pozemní část výcviku byla zahájena už během působení 20. AAT. Na tuto přípravu navázali příslušníci 21. AAT a po získání potřebných teoretických znalostí začal letecký výcvik s konečným náletem více než 25 letových hodin. Zaměřen byl nejen na činnost palubních střelců, ale i na komplexní secvičenost osádek vrtulníků.

Vrcholem výcviku byly střelby z palubních zbraní při letu s reálným námětem, dále byly procvičeny taktické manévry, prvky vzájemné podpory dvou vrtulníků a přistání v prašném prostředí. „Naší snahou bylo co nejvěrněji nasimulovat situace, se kterými se mohou setkat osádky při plnění úkolů tady v Afghánistánu,“ komentoval průběh instruktor palubních střelců praporčík Radek N.

Většina výcvikových letů se uskutečnila v průběhu postního měsíce ramadán, kdy muslimové udržují své postní zvyky, což je v kombinaci s obtížnými klimatickými podmínkami pro jednotlivce velice vyčerpávající. I přes náročné podmínky prokazovali afghánští letci vysoký zájem a enormní nasazení.

„Tento výcvik byl základem, na kterém budou moci dále stavět. Jsem potěšen, že jsme prezidentské letce pomohli takovýto výcvik zahájit,“ hodnotil velitel 21. jednotky leteckého poradního týmu major Ladislav Z.