Zahraniční mise » Aktuální mise » Afghánistán (Resolute Support) » Zpravodajství z mise » Specialisté zlepšují úroveň života lidí v Bagrámu

Specialisté zlepšují úroveň života lidí v Bagrámu

4.5.2017 • Již několik let úspěšně fungují čeští specialisté civilně-vojenské spolupráce na území Afghánistánu v provincii Parwan. Činnost specialistů CIMIC (Civil Military Cooperation) pozitivně ovlivňuje plnění úkolů vojenské jednotky působící v přidělené oblasti. V posledních šesti měsících se podařila řada projektů – postavení plotu kolem školy, oprava septiku v dětském sirotčinci a pro život místních obyvatel velmi přínosná a nezbytná výstavba několika studen s čistou vodou.

Kontrola kvality vody
Kontrola kvality vody

Civilně-vojenská spolupráce spočívá v koordinaci a komunikaci vojenských jednotek s místními obyvateli. Prakticky to znamená, že podle priorit a potřeby velitele se vytipuje konkrétní projekt (například opravení plotu), který pomůže lidem v dané oblasti. Tato specifická pomoc prohlubuje vzájemnou důvěru mezi vojáky a místními obyvateli.

Zřejmě nejvýznamější přínos specialistů CIMIC mělo vytvoření dvou studen v provincii Parwan. První byla postavena v obci Totumdara v oblasti Jangalbagh, kde chyběl zdroj kvalitní vody z důvodu technologické náročnosti projektu a skalnatého podloží. Za pomoci speciální vrtné soupravy, která běžela nepřetržitě tři dny, bylo možno v rekordním čase vyhloubit vrt o hloubce 120 metrů. „Stavba studny zaměstnala afghánské pracovníky a poskytla pitnou vodu pro bezmála 500 rodin v širokém okolí,“ uvedl specialista CIMIC kapitán Leoš S.

Další studna v Nawabadu v oblasti Sinjitdara přispěla ke zlepšení zdravotního stavu místních, kteří do té doby byli nuceni pít znečištěnou vodu způsobující zdravotní problémy. Hloubka vrtu v tomto případě přesahovala 100 metrů a zásobník, který je součástí projektu, pojme až 3 kubíky čisté vody.

„Místo projektu vrtané studny jsme zvolili v blízkosti hlavní cesty, aby bylo obyvatelům běžně přístupné. S dodavatelem jsme konzultovali i zvolený materiál na potrubí, protože nejenom rychlost, ale i kvalitní provedení práce zajišťuje dlouhodobý a bezproblémový provoz studny, která svým zdrojem zásobuje široké okolí,“ uvedl kapitán Leoš S.

Průměrné hodnocení (8 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Staveniště v Jangalbaghu Staveniště v Jangalbaghu Staveniště v Jangalbaghu
  • Jednání o projektu s představiteli obce Jednání o projektu s představiteli obce Jednání o projektu s…
  • Celkový pohled na studnu Celkový pohled na studnu Celkový pohled na studnu
  • Čekání na vodu do domácnosti Čekání na vodu do domácnosti Čekání na vodu do domácnosti
  • Kontrola materiálu před jeho použitím Kontrola materiálu před jeho použitím Kontrola materiálu před jeho…
  • Kontrola kvality vody Kontrola kvality vody Kontrola kvality vody
  • Velkoobjemový zásobník Velkoobjemový zásobník Velkoobjemový zásobník
  • Slavnostní přípitek čerstvou vodou Slavnostní přípitek čerstvou vodou Slavnostní přípitek čerstvou…
  • Spokojenost a radost ze zhotovené studny je vidět na každém kroku Spokojenost a radost ze zhotovené studny je vidět na každém kroku Spokojenost a radost ze zhotovené…
  • Předání díla a rozloučení s místními obyvateli Předání díla a rozloučení s místními obyvateli Předání díla a rozloučení s…

Autor: nadporučice Alžběta Doubková, tisková a informační důstojnice 14. úkolového uskupení