Zahraniční mise » Aktuální mise » Afghánistán (Resolute Support) » Zpravodajství z mise » 8. strážní rota má za sebou měsíc nasazení v Afghánistánu

8. strážní rota má za sebou měsíc nasazení v Afghánistánu

16.5.2017 • Příslušníci 8. strážní roty, jejíž základ tvoří prostějovský 102. průzkumný prapor, již měsíc působí na základně Bagrám. Úkolem vojáků je především ochrana vnějšího perimetru základny. Ta je velmi důležitým strategickým objektem spojeneckých jednotek působících právě v Afghánistánu.

Nástup k uctění památky nadporučíka in memoriam Radima Vaculíka
Nástup k uctění památky nadporučíka in memoriam Radima Vaculíka

Jednotka plní úkoly patrolování a hlídkování v přiděleném prostoru odpovědnosti v okolí základny Bagrám. Jedná s klíčovými představiteli obcí, aby zjistila aktuální bezpečnostní situaci v jednotlivých regionech a také nálady místního obyvatelstva. Současně vybírá možné budoucí projekty civilně-vojenské spolupráce CIMIC, jako například budování studen, opravy zavlažovacích zařízení a vybavení škol, aby se tak zlepšily životní podmínky obyvatel.

Vojáci také pokračují ve spolupráci s Afghánskými bezpečnostními složkami (ANDSF) v rámci provádění operací a při společném výcviku. Ten je důležitým krokem k prohloubení spolupráce i důvěry mezi oběma partnery.

Vzpomněli na Radima Vaculíka

Za poměrně krátkou dobu od převzetí operačního úkolu příslušníci jednotky provedli bezmála osmdesát patrol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Dále uskutečnili s ANDSF dvě prohledávací operace, při kterých nalezli a zadrželi více než 200 kilogramů podomácku vyrobené výbušniny.

Poslední dubnový den si vojáci na společném nástupu připomněli smutné deváté výročí od úmrtí příslušníka 102. průzkumného praporu nadporučíka in memoriam Radima Vaculíka, který zahynul v afghánské provincii Logar. Jeho památku uctili minutou ticha.

Osmá strážní rota má před sebou dalších pět měsíců nasazení a plnění úkolů na základně Bagrám.

Průměrné hodnocení (9 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Patrola při zastávce Patrola při zastávce Patrola při zastávce
  • Patrola Patrola Patrola
  • Průjezd vesnící Průjezd vesnící Průjezd vesnící
  • Zabezpečení prostoru Zabezpečení prostoru Zabezpečení prostoru

Autor: 8. strážní rota BAF, Afghánistán