10. strážní rota si sportovní akcí připomněla svého patrona svatého Václava

Autor: Pověřený tiskový a informační důstojník 10. strážní roty BAF nadporučík Daniel Píša

U příležitosti Dne české státnosti uspořádali vojáci 10. strážní roty BAF (Bagram Air Field) sportovní akci nazvanou Svatováclavský pochod. Připomněli si tak svatého Václava, který je patronem 42. mechanizovaného praporu Tábor, jehož vojáci tvoří jádro české jednotky.

Akce měla tři kategorie - byl maraton běžců na 42 km ve sportovní ústroji, pochod chodců ve sportovním a tzv. Manchu Mile.

Desátá strážní rota je součástí koaličního praporního úkolového uskupení, jehož velení tvoří 9. pěší pluk „MANCHU“ americké armády. Na začátku 20. století byl nasazen v Číně k potlačení tzv. „Boxerského povstání“. Tehdy museli vojáci pěším přesunem překonat vzdálenost 40 mil a z chodu přejít rovnou do těžkých bojů. Manchu Mile je připomínka těchto bojů a spočívá v přesunu na 42 km s přibližnou zátěží 30 kilogramů, samozřejmě včetně helmy a zbraní.

Na celou událost se přihlásilo dvě stě dvacet účastníků. Z toho jen polovina z nich zvládla akci v nekompromisních podmínkách Afghánistánu dokončit. Do cíle maratonu se úspěšně dostalo čtyřiačtyřicet běžců. První doběhl v čase 3:16:41 desátník M. Z. ze 3. strážní čety.

Kategorii Manchu Mile dokončilo čtyřiadvacet vojáků, kdy nejrychlejší byl nadrotmistr J. C. z úkolového uskupení Manchu s časem 7:11:48. Standardní pochod dokončilo 64 účastníků.

Celá akce byla pořádaná jako dceřiná, protože ve stejný den uskutečnili podobný pochod vojáci 42. mechanizovaného praporu v České republice. Veškerý výtěžek startovného v Čechách i Afghánistánu bude věnován ve prospěch Diakonie Rolnička, dlouhodobému partnerovi táborského praporu, na aktivní podporu lidí s autismem APLA.