Sinaj (MFO - Multinational Force and Observers)

Na základě žádosti Egypta a mezinárodní organizace dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky v operaci MFO. Od 4. listopadu 2013 v misi slouží jednotky leteckého kontingentu - letecký a pozemní personál AČR - s letounem CASA C-295M.

Egypt Sinaj (MFO - Multinational Force and Observers)

Velitel úkolového uskupení AČR MFO Sinaj:

podplukovník Zdeněk Dvorský

V současné době působí v MFO na 1660 příslušníků ozbrojených sil 12 zemí, více než 170 civilních pracovníků a téměř 500 dodavatelů.

Sinaj (MFO - Multinational Force and Observers)

MFO využívá v oblasti dvou základen - jižní základnu poblíž Šarm al Šejku a částečně severní základnu na Sinaji v El Gorah.

Mezi hlavní úkoly příslušníků MFO patří provoz kontrolních a propouštěcích míst (tzv. checkpointů) a hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic obou zemí. Organizace vznikla v dubnu 1982, kdy Stát Izrael vrátil území Sinaje Egyptu.

- - -

10. letecká jednotka:

Počet osob: 18

Letoun: CASA C-295M

Rotace po šesti měsících

Úkol: monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu, zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.

Navštivte také vlastní stránky mise MFO na Sinaji - anglicky:


2.listopadu 2018